Поставеният под номер 1 в схемата Рафаел Надал се класира на четвъртфиналите на турнира по тенис за мъже в Барселона с награден фонд от 2,127 милиона евро, след като се наложи с 6:3, 6:3 над хърватина Иван Додиг. От схемата отпаднаха обаче четирима негови испански сънародници. Надал не беше убедителен от началото на надпреварата в Барселона и стартира с трудна победа в сряда, но в четвъртък вечер изглеждаше доста по-уверен в собствените си сили. Той преодоля 37-ия в света Додиг едва за 83 минути и се класира на четвъртфиналите, където ще срещне своя сънародник Николас Алмагро в ранно повторение на финала от миналата година. Алмагро преодоля осминафиналите след 6:3, 6:3 над Фернандо Вердаско. Додиг се опита да се противопостави на Надал и успяваше да го прави в началото на мача, но испанецът проби сервиса на съперника в петия гейм, след като посрещна връщане на мрежата. Хърватинът върна бързо пробива, но Надал намери ритъма на своята игра в оставащите геймове и принуди Додиг да направи цели 15 груби грешки в първия сет. Лидерът в световната ранглиста беше по-уверен във втория сет, който затвори с четвърти пробив в мача. “Имам да свърша още много работа, но днешният мач със сигурност беше по-добър за мен от този в сряда. Чувствам се по-уверен и се движа далеч по-добре по корта“, обясни Надал след мача в четвъртък вечер./БТА