Световният №1 в мъжкия тенис Новак Джокович се класира за финала на Откритото първенство на Австралия по тенис. Сърбинът победи в истински трилър защитаващият титлата си от 2014 година Стан Вавринка от Швейцария със 7:6 (1), 3:6, 6:4, 4:6 и 6:0 за 210 минути игра. Джокович загуби първите си два сета от началото на турнира, но със старта на третия показа по-голяма решителност. Той демонстрира невероятните си умения в защита, за да поведе с 2:0. Вавринка обаче отговори като истински шампион и върна пробива на нула за 2:3. Ситуацията се развиваше към логичен тайбрек. При 5:4 Вавринка поведе 40:15, след което пропусна възможностите за 5:5 и бе наказан от Новак - 6:4. В четвъртия сет ситуацията се повтори, но с обратен знак. Джокович първи проби и поведе 2:0, но не успя да го затвърди. Малко по-късно Вавринка значително вдигна нивото на представянето си и доминираше в разиграванията с агресивна игра.