Новата година не започна добре за Борусия (Дортмунд), тъй като тимът направи равенство 0:0 при визитата си на Байер (Леверкузен) от XVIII кръг на Бундеслигата и останаха на последната позиция в класирането с едва 16 точки от 18 мача. Нещо повече, вицешампионът на страната регистрира най-ниската си успеваемост при подаванията от десетилетие насам, едва 45%. Домакините навярно също са недоволни от точката, защото тя ги остави на пето място в подреждането, а преди уикенда те бяха трети. Те стартираха със силен натиск срещата и гостите трудно успяваха да изнесат топката. Първата спорна ситуация дойде още в началните минути, когато вратарят им Бернд Лено излезе и докосна топката с ръка извън наказателното си поле, но това остана незабелязано от съдийската бригада. В средата на първото полувреме Дортмунд натисна, но Марко Ройс и Нури Шахин не можаха да поразят целта, а домакинит отвърнаха с изстрел на Чалханоглу, избит с глава от Матс Хумелс пред голлинията. Така почивката дойде при нулево реми, а след нея Имобиле не можа да се възползва от истински подарък от защитата на домакините.