На тежкото трасе край Поморие на мотополигон „Порой” започна първият кръг на Републиканския шампионат по мотокрос. През целия ден валеше ситен дъжд, който усложни квалификациите, но организаторите се бяха погрижили в дните преди събието да го подготвят перфектно. Всички маншове започваха и свършваха по програма, а зрителите видяха истински мъжки характери, които въпреки атмосферните условия не се предадоха, а напротив караха смело и на предела на възможностите си. Въпреки честите падания до сериозен инцидент не се стигна и медицинските екипи нямаха работа през съботния ден. Уникалността на почвата, която е пясък беше от голямо значение, защото при друго място на провеждане калта щеше да попречи значително на състезателите.  При най-малките в клас МХ 65 квалификацията спечели Кристиян Иванов / КТМ/, при МХ 85 Алекс Димитров / КТМ/ беше най-бърз и утре ще си избере позиция на стартовата решетка. Втори и трети останаха Вили Василев / КТМ/ и Димитър Петров / КТМ/. Майкъл Иванов / Хускаварна/ , който ще кара в Световния шампионат по мотокрос в клас МХ2 от 19 април беше изключително убедителен по трасето и спечели квалификацията , давайки и най-добро време от колегите си 2.24.570.