Сърбите печелят за първи път Световната лига, след като до момента имаха пет загубени финала, предаде БТА.

От своя страна бразилците са абсолютни рекордьори с девет победи в този турнир.

Началният удар при западните ни съседи вървеше много добре и това се оказа решаващо в течение на цялата среща. С няколко чудесни сервиса на Ковачевич и грешки на противника сърбите поведоха с 20:18 в първата част, след което имаха кратко отстъпление заради асове на Лукарели и авансът им се съкрати на 20:17 и 24:22. Тогава Никола Гръбич взе таймаут и при следващото подаване Маурисио прати топката в мрежата.

Във втория сет отново увереността на Сърбия беше поставена под въпрос едва при 12:12, но след това на сцената излезе Любурич и при 16:14 и 25:22 негови бяха решителните намеси. До този момент срещу неговото име стояха 7 точки от атака и още две от блок и защита.

За изненада бразилците не успяха да реагират в третата част и опитаха да спрат устремилия се съперник с таймаут при 6:3 и 15:11. Треньорът им Бернардиньо опита двойна смяна при 20:15, но Никола Гръбич нямаше намерение да дава команда за отпускане на своите и те завършиха мача в същия шампионски ритъм.

В крайна сметка статистиката рядко лъже, а тя показа накрая, че сърбите са спечелили 24 от всичките си 75 точки само от грешки на противника. Този показател е 11 от 65 за Бразилия.

Марко Ивович за Сърбия беше най-резултатен с 16 точки, Дражен Лубурич добави 10. Уолъс де соуза с 18 направи най-много за Бразилия, а Рикардо Лукарели остана с 11.

В мача за третото място европейският шампион Франция победи Италия с 3:0 гейма (25:23, 25:21, 25:20).