Спринтьорът от Ямайка постигна 19.78 секунди на финала и завоюва осми олимпийски златен медал в кариерата си. Той е първият лекоатлет в историята с три поредни олимпийски титли на 100 и на 200 метра.

Така той се доближи на една крачка от целта си - да спечели нови три златни медала в Рио, триумфирайки и с щафетата на 4 по 100 метра на Ямайка.

Болт, който през следващата година ще прекрати кариерата си, нямаше никакви проблеми в бягането. Той поведе още в средата на дистанцията и пресече пръв финалната линия. За него това беше последна индивидуална дисциплина на олимпийски игри.

"Не трябва да доказвам нищо друго. Какво мога още да направя, за да докажа пред света, че съм най-великият? Аз се опитвам да бъда един от най-великите. Да бъда като Мохамед Али и Пеле. Надявам се, че ще бъда след тези олимпийски игри", каза Болт след втората си титла в Рио.

Болт ще се завърне на пистата за финала на щафетата 4 по 100 метра, който е тази нощ, а след два дни ще навърши 30 години, съобщи БТА.

Канадецът Андре Де Грас остана втори с 20.02 секунди и спечели второ отличие след бронза на 100 метра.

"Обичам да се състезавам с него. За мен е чест да бъда част от историята, която той пише с постиженията в кариерата си", каза канадецът.

Кристоф Льометр (Франция) финишира трети с 20.12 секунди. Той взе отличие след фотофиниш с четвъртия Адам Джемили от Великобритания.