116 пилота от България, Гърция, Румъния, Македония, Сърбия, Турция и Кипър караха днес в свободните тренировки, квалификацията и първия манш в МХ на трасето в Троян по време на Балканския и Националния шампионат по мотокрос. Отлично подготвения мотополигон и приятното време накараха десетки зрители да изберат съботния ден в компанията на елитните пилоти и техните машини. В клас МХ65 Двамата топ пилоти в класа – Виктор Бориславов (КТМ, лидер в класирането за Балканския шампионат) и Мариос Канакис (Гърция, КТМ, лидер в Републиканския шампионат), заедно с Радостин Михайлов (КТМ) караха през квалификацията много близо един до друг и доказателство за това са и техните времена от най-бързите обиколки, според които се нареждат в неделния старт на бариерата. Виктор направи 2:02:329 минути, а само на по –малко от секунда завърши Михайлов – 2:03:233. Трети от днес е Канакис с 2:05:974. МХ85 Голямата борба в клас МХ85 през сезона се води между Николай Малинов (КТМ, лидер в Републиканския шампионат) и гръцкият пилот Антониос Сагмалис (КТМ, лидер в класирането за Балканския шампионат). Тройката в шампионатите се допълва от Кристиян Иванов (КТМ), който заедно с Димитър Грозданов (КТМ) отбелязват една успешна дебютна година в клас МХ85. Сагмалис днес беше най-бърз в квалификацията и направи обиколка в рамките на 1:47:397 минути. Малинов остана втори с 1:47:796, а третата позиция с време от 1:51:869 е за Грозданов. МХ2 Свидетели сме на един изключително силен и оспорван сезон при 250 кубиковите машини, в който на определени моменти се намесват двамата пилоти от световния шампионат Майкъл Иванов и Иван Петров. Лидер обаче в шампионата на републиката е Хакан Халми (КТМ, 247т.), който води на Георги Георгиев (Сузуки, 207т.) с 40 точки, а трети е Тони Цветков (Ямаха, 192т.). Цветков от друга страна е сериозен лидер класирането на Балканите, като там разликата между него и Халми е 18 точки – 157т. срещу 135т. в полза на Цветков. Трети за Балканския шампионат е Любомир Васев (Ямаха, 116т.), а съвсем близо до него се намира Алекс Димитров (КТМ, 112т.). Майкъл беше най-бърз в квалификацията на „домашното” си  трасе в Троян и я спечели с 1:34:450 минути. Зад него се наредиха Иван Петров (1:36:890 минути) и Хакан Халми – 1:38:169 МХ1 Адриан Радута (Ямаха)от Румъния е лидер в класирането на двата шампионата, като неговия сезон за националния шампионат е маркиран от 10 спечелени манша и две втори места (от състезанието в Севлиево, където бе победен от Майкъл Иванов). Адриан Радута успя да спечели титлата в клас МХ1 два кръга преди официалния завършек на сезона, с аванс от 110 точки, като той е първият чуждестранен състезател, шампион на България в дисциплината мотокрос в шестдесет годишната история на тази кубатура.