Люис Хамилтън спечели квалфикацията за място за Гран при на Испания, пети кръг от шампионата във Формула 1. Второто място зае лидерът в генералното класиране Себастиан Фетел с “Ферари“. Валтери Ботас с „Мерцедес”, спечелил Гран при на Русия преди две седмици, допълни тройката най-бързи. Той ще застане на втората редица в стартовата решетка до своя сънародник Кими Райконен. Хамилтън печели квалификация за 64-и път в своята кариера, като отстъпва с една на своя идол Айртон Сена.    Пилотите на „Ред Бул” Макс Верстапен и Даниел Рикардо завършиха пети и шести, а на седмото място се намърда Фернандо Алонсо с „Макларън”. Испанецът бе по-бърз от Серхио Перес, Фелипе Маса и Естебан Окон.   На 11-ата позиция се класира Кевин Магусен, а Карлос Сайнс се нарежда 12-и, пред Нико Хюлкенберг. Ромен Грожан, който допусна грешка в заключителния етап, остана 14-и. Вторият сегмент допълва Паскал Верлайн, който за втори път в три състезания, преодолява първия етап на квалификацията. Фетел има преднина от 13 точки пред Хамилтън след първите четири състезания. Неделният старт е в 15 ч.   Формула 1, Гран при на Испания, квалификация:   1. Хамилтън ( “Мерцедес“) - 1: 19,149   2. Себастиан Фетел ( “Ферари“) 0.051   3. Валтери Ботас ( “Мерцедес“) 0.224   4. Кими Райконен ( “Ферари“) 0.290   5. Макс Верстапен ( “RB“) 0.557   6. Даниел Рикардо ( “RB“) 1.026   7. Фернандо Алонсо ( “Макларън“) 1.899   8. Серхио Перес ( “Форс Индия“) 1.921   9. Фелипе Маса ( “Уилямс“) 2.083   10. Естебан Окон ( “Форс Индия“) 2.180   Елиминиран във втория сегмент:   11.