Мъжкият национален отбор ще играе на квалификациите за Световното първенство, което ще се проведе в Китай през 2019 г. България не даде никакъв шанс на Португалия и спечели второто си домакинство от предварителната група с 91-65 Тимът ни бе по-добър от своя съперник по всички показатели и заслужено спечели. В този мач старши треньорът Любомир Минчев заложи на по-нисък състав, като извади от групата на Николай Вангелов и Николай Стоянов. В отбора се завърнаха Димитър Димитров и Йордан Минчев, които не взеха участие в първите две срещи.   Успехът бе втори за националите над този съперник. България има и една победа срещу Беларус, отново в Ботевград, и заема първото място във временното класиране. Беларус е на втората позиция с баланс 1-1, докато Португалия е на дъното с три поражения. Последният мач на България от предварителните квалификации е в сряда, като тимът ни гостува на Беларус.   Двубоят срещу Португалия започна по страхотен начин за българите. Много бързо те направиха серия от 10-0 и натрупаха комфортен аванс. Те демонстрираха отличен мерник от далечно разстояние, като само за една част отбелязаха 5 тройки. Това даде отражение и в резултата, като след десет минути игра България водеше с 28-11.   Баскетболистите на Любомир Минчев продължиха да доминират и през втория период. Те продължиха да увеличават разликата в своя полза.