Рафаел Надал увеличи поредицата си от успехи на 16, след като се класира за финала на Мастърса в Шанхай, надигравайки Марин Чилич със 7-5 7-6(3). В неделя Матадора ще има възможността да завоюва 31-а Мастърс титла в кариерата си и увеличава шансовете си за четвърти път да завърши календарната година като №1.   Срещата започна с продължителен гейм, в който световният №5 спаси три брейкбола преди да вземе подаването си. Личеше, че е натрупана умора и у двамата, а Чилич извади втори пореден сервис гейм, в който спаси три точки за пробив – 2-1.   В деветата част Надал сервираше за оставане в сета и изостана 15-30. В следващата точка няколко пъти умело се защити с дълбоки бекхенд слайсове, на накрая хърватинът дръпна спусъка от форхенд и стигна до два поредни сетбола. Чилич сбърка с форхенд в мрежата на първия, а после само изгледа аса на съперника си, който впоследствие изравни – 5-5.   В следващата част Матадора показа на Чилич как се печели гейм от 40-15, а после сервираше за сета и го взе – 7-5.   Световният №1 проби в третия гейм след почивката и затвърди на нула за 3-1.