"Mърсисайдци" бяха на път да изравнят рекорда си за най-изразителен успех.

Възпитаниците на Юрген Клоп, дал почивка на капитана Джордан Хендерсън, решиха всичко още преди почивката с четири безответни попадения. Срещата в Словения бе историческа, защото двата отбора никога до момента не се бяха изправяли един срещу друг в европейски клубен турнир, а домакините имаха само една победа в осем дуела с британски представители. Тя бе постигнаха срещу "Уигън" с 2:1 в Лига Европа през сезон 2013/14.

Във вторник вечер обаче "Марибор" нямаше никакъв шанс, защото още в четвъртата минута Мохамед Салах подаде на Роберто Фирмино и бразилецът откри резултата. Едва девет минути по-късно пък Джеймс Милнър асистира на Филипе Коутиньо и той направи 2:0, а в 19-ата Фирмино върна жеста на Салах и египтянинът оформи класиката. Тя се задържа до финалните минути на първото полувреме, когато "Ливърпул" нанесе своя четвърти удар.

В 39-ата минута отново Салах засече успореден на голлинията пас на Коутиньо и реши мача още преди почивката.

На полувремето специалистите в Англия побързаха да отбележат, че в двубоя "Ливърпул" наниза три попадения до 19-ата минута, а при най-голямата си победа в Шампионска лига до момента (срещу "Бешикташ" с 8:0 през 2007 г.) успя чак тогава да открие резултата.

Голеадата продължи и през втората част, тъй като малко след паузата Фирмино също отбеляза втория си гол в срещата, засичайки с глава центриране на Коутиньо от свободен удар. Впоследствие футболист на гостите изчисти от голлинията удар на Коутиньо, а преди почивката попадение на Салах бе отменено заради засада.

Това обаче съвсем не бе всичко, защото в 86-ата минута резервата Алекс Окслейд-Чембрълейн вкара дебютния си гол за "Ливърпул", а в 90-ата същото стори и 19-годишният бранител Трент Александер-Арнолд.

Междувременно "Спартак" разби вкъщи "Севиля" с 5:1 в другия двубой от групата. Българският национал Ивелин Попов бе титуляр в Москва и остана на терена до 57-ата минута, когато бе заменен от Марио Пашалич.

Неговият тим поведе още в 18-ата чрез Куинси Промес, ала в 30-ата Симон Кяер възстанови статуквото.

През втората част обаче гостите от Испания инкасираха нови четири попадения и логично загубиха. Резервата Лоренцо Мелгарейо, заменил преди паузата контузения Алекс Самедов, направи 2:1 в 58-ата минута, а в 67-ата Денис Глушаков увеличи преднината на "Спартак". Луис Адриано пък я затвърди след пас на Промес в 74-ата минута за 4:1, а точка на спора сложи именно Промес в добавеното време за крайното 5:1.

Така "Ливърпул" оглави класирането в група "Е" след третия кръг. Мърсисайдци имат пет точки в актива си, с колкото вече е и "Спартак Москва", но с по-лоша голова разлика.