Състезанието на пистата край Остин е довечера от 22 ч българско време и може дори да определи новия световен шампион във "Формула 1".

Британецът спечели първата позиция, втори ще стартира единственият му конкурент за титлата Себастиан Фетел от "Ферари", а трети - съотборникът на Люис Валтери Ботас.

Това е 11-а спечелена квалификация от 17 старта за пилота на "Мерцедес" през сезона.

Хамилтън води с 59 точки в генералното класиране има нужда да спечели с 16 т. повече от Фетел, за да стане шампион още в Тексас. Това ще означава, че освен да спечели надпреварата, трикратният крал на "Формула 1" ще се надява Себастиан да завърши след петата позиция.

"Не вярвам да се случи - каза откровено Люис дори след спечелването на квалификацията. - Себастиан и "Ферари" направиха много, за да не изостанат на трасето в тренировките и квалификацията. Битката ще продължи и след този уикенд."

След състезанието довечера остават още три - в Мексико, Бразилия и Абу Даби. Ако спечели в САЩ, Хамилтън ще е поне на 66 точки пред Фетел (и то - ако германецът е втори) при само три старта.

Това ще значи, че претендентът трябва да спечели и трите състезания до края, а Люис да не вземе 10 точки в тях...