Двубоят е от осминафиналите на Шампионска лига, а двата тима имат сериозна история в турнира за последните 13 години.

Срещали са се десет пъти в турнира, а някои от мачовете са наистина паметни.

Три победи за "Челси", две за "Барселона" и пет равенства, като англичаните имат победа над каталунците в мач за Суперкупата на Европа през 2015 г.

В преките елиминации балансът е 2:2 отстранявания за испанци и англичани, но всеки път драмите са големи.

Може би един от най-паметните им сблъсъци е този на 6 май 2009 г. Двубоят е от полуфиналите на Шампионска лига. Първият мач в Испания е завършил при нулево равенство.

Реваншът на "Стамфорд Бридж" започва страхотно за "Челси", Микаел Есиен бележи невероятен гол в 9-та минута.

"Челси" изиграва страхотен двубой, но секунди преди края Андрес Иниеста изравнява и класира "Барселона" за финала.

Най-запомнящото в срещата обаче се случва между двата гола, когато норвежкият съдия Том Хенинг Йовребьо подминава три чисти дузпи за британците.

Година по-късно норвежецът вече не е международен съдия, а през 2013 г. прекратява кариерата си.

Днес той живее в родния си Осло, а понякога води семинари на свои по-млади колеги.

Испанското издание "Марка" го потърси преди утрешния двубой, а Йовребьо сподели:

"Не се гордея с онзи мач. Не бях в най-добрата си форма онази вечер. Направих грешки. Както футболистите и треньорите, понякога и съдиите грешат и имат слаби мачове. Онзи беше един от слабите ми мачове, именно за това не мога да бъда горд с представянето си".

Embed from Getty Images
Последната среща между двата тима в Шампионска лига отново е на фазата на полуфиналите.

През сезон 2012 г., "Челси" печели домакинството си на "Станфорд Бридж" с 1:0, а реваншът, както през 2009 г. е един от паметните в историята на турнира.

"Барселона" е фаворит преди реванша. Тимът е може би най-силният в света по това време, а пък от своя страна "Челси" не е убедителен в Премиършип, макар да се е добрал до полуфиналите на Шампионска лига.

Двубоят се развива изцяло по вкуса на домакините. Каталунците натикват противника си в собственото му наказателно поле и почти не му позволяват да премине центъра на терена.

В 43-та минута резултатът вече е 2:0 в полза на "Барса", а "Челси" е и с човек по-малко, капитанът Тери получава червен картон.

Изглежда сякаш всичко за англичаните е приключило.

Тогава, сякаш от нищото, в добавеното време на полувремето, Лампард пуска извеждащ пас към Рамирес и бразилският дефанзивен халф елегантно прехвърля Виктор Валдес - 2:1.

Резултат при, който "Челси" се класира, но предстоят тежки 45 минути.

Картинката през втората част е същата, 10 в бели "екипи" прибрани в своята половина.

Пропуските валят един след друг, а Лео Меси дори изпуска дузпа.

В отчаянието си "Барселона" започва да атакува с 10 души, когато "Челси" нанася решителния си удар. Фернандо Торес се откъсва, преодолява вратаря и бележи за 2:2.

"Челси" се класира за финал, който впоследствие печели.

Двата тима играят осминафинал през 2005 г., а краен победител е "Челси" с общ резултат 5:4. Година по-късно, отново на осминафиналите, триумфът е за "Барселона" с 3:2.

През сезон 2006-2007 г. са в една и съща група, заедно с родния "Левски". Срещата в Англия завършва 1:0 за "Челси", а на "Камп Ноу" - 2:2.

Макар едва 13-годишна, двата тима имат интересна история помежду си. Изпълнена с доста драма и голове.

Двата двубоя, които им предстоят отново обещават да бъдат интригуващи.