България победи Исландия с 88:86 в поредния си драматичен мач от Световните квалификации, игран в "Арена Ботевград".

Успехът бе втори за България в петия мач на отбора от група "F".

За разлика от предишните домакински двубои, когато България допускаше драматични загуби в края, днес късметът бе с родните национали.

В последната минута българите изпуснаха преднина от шест точки. Звездата Александър Везенков пропусна два наказателни удара, с които можеше да реши мача, а в последната секунда стрелбата на исландците от тройката не влезе в коша, което означаваше успех за България.

Националите ни започнаха по-добре двубоя и вкараха първите шест точки в мача. България имаше преднина през цялата първа четвърт, а в крайна сметка тя завърши при резултат 22:21.

В средата на втората част Исландия успя да вземе преднината при 36:33, но страхотна серия от 10:1 изведе отново родните национали напред.

Двата тима се оттеглиха на почивка при 45:43 в полза на България.

Момчетата на Любомир Минчев започнаха страхотно третата четвърт и успяха да поведат с 10 точки - 55:45.

В този момент необяснимо играта на тима ни се срина, а исландците направиха серия от 21:3.

Частта завърши със страхотна тройка на Христо Захариев, а Исландия се оттегли с преднина от три точки - 68:65.

Тройка на Аврамов възстанови равенството за 68:68, след което напрежението започна да надделява и двата отбора си отбелязаха общо 8 точки в следващите 4 минути и така отново имаше равен резултат - 72:72 при оставащи 6 минути.

Koш от средно растояние на Маринов върна България начело, а две поредни успешни атаки на Янев в подкошието увеличиха преднината ни до 78:74.

Гудмундсон успя на два пъти от наказателната линия, но последва добре изиграно българско нападение, приключило с тройка на Захариев - 81:76 малко над две минути преди финалната сирена.

31 секунди преди края резултатът бе 87:81, но северняците не се дадоха и се доближиха на две точки при 88:86, а при оставащи 11 секунди Везенков изпусна два наказателни удара. Исландското последно нападение обаче бе неуспешно и победата бе за българите.

България заема второто място в групата, а в последния си мач гостува на Чехия. Двубоят е на 2 юли от 19 ч българско време.