Баскетболните национали на България загубиха от Литва в първата си квалификационна среща за Световното първенство през 2023 година. Селекцията на Росен Барчовски отстъпи на абсолютния фаворит в групата при гостуването си в Клайпеда с 69:89.

България бе без най-голямата си звезда - Александър Везенков, който по-късно тази вечер ще играе за клубния си Олимпиакос в Евролигата, но балтийците също бяха без своите състезатели от европейския елит и просто показаха, че разликата в класите между двата отбора е прекалено голяма.

Снимка: fiba.basketball

Българите започнаха мача много добре, но силните първи шест минути бяха единственото запомнящо се нещо в представянето им в този двубой. “Лъвовете” отбелязаха първите пет точки в мача, а след тов поведоха и с 11:7, но литовците затвориха първата част със серия от 14-0, която направи разликата между двата тима двуцифрена след една четвърт - 11:22.

Сушата за нашите продължи и през първите две минути на втория период, в който домакините нанизаха още седем точки, за да се откъснат напред с 18 и да принудят Росен Барчовски да вземе прекъсване. След това Чавдар Костов отбеляза първите ни точки от средата на първата четвърт насам, а преди почивката България намали пасива си до 11, при каквато дистанция двата тима се прибраха след първото полувреме - българите изоставаха с 31:42.

Литовците с лекота увеличиха преднината си до близо 20 при 35:54 след 25 минути игра, а малко по-късно и отвъд тази граница за 37:58. Третата четвърт завърши при българско изоставане от 47:69.

До фантастичен български обрат в последните 10 минути не се стигна и в крайна сметка родните национали отстъпиха с 69:89, като следващата им задача е след само няколко дни, защото на 29 ноември (понеделник) в Ботевград гостува Босна и Херцеговина.

Павлин Иванов вкара 20 точки за България, като единствено завърши с двуцифрен точков актив, а най-близо до него бе Венцислав Петков с 9 точки.

Освалдас Олисевичиус също вкара 20 за Литва, а Гитис Масиулис и Лауринас Бирутис добавиха по 10.