Българският национален отбор по баскетбол загуби последната си среща от втората фаза на световните квалификации.

Родните национали отстъпиха при гостуването си на Чехия със 75:81, но завършиха на трето място в групата и се класираха за финалния етап на квалификациите.

В него съперници на България ще бъдат отборите на Русия, Франция, Босна и Херцеговина, Чехия и Финландия. За Мондиала в Китай ще се класират първите три тима в групата.

Играчите на Любомир Минчев изиграха силна първа и последна част, но представянето им през втората и третата им костваха успеха днес.

Серия от 10-2 в самото начало на двубоя даде самочувствие на българите, които задържаха лидерството през почти цялата първа част. Късен щурм на домакините от Чехия първо изравни резултата при 16:16, а след това дори даде преднина на домакините - 18:19.

Божидар Аврамов обаче успя да затвори встъпителната четвърт с кош в края за 20:19 в полза на България.

През вторите 10 минути чехите заиграха доста по-агресивно и в двете фази на играта, а резултатът от това дойде почти мигновено.

Чехия стигна до тотален обрат и предина от 41:35 на полувремето.

Българите бяха догонващи и през цялата трета четвърт, а в един момент разликата бе двуцифрена - 40:51.

Играчите на Любомир Минчев все пак успяха да свалят изоставането, влизайки във финалните 10 минути при 50:59.

След като дистанцията между двата отбора достигна най-високата си точка - 50:66 след само минута игра в четвъртата част, българите се пробудиха и се върнаха в мача.

Отлично включване на Александър Янев и силни минути под двата коша на Джейсън Уошбърн съкратиха разликата до 70:73, а след това Божидар Аврамов наниза тройка за 73:75 при 1:51 минути до края.

Въпреки че се бориха до самия край, "лъвовете" не успяха да сътворят обрат и отстъпиха със 75:81.