Балкан пропиля аванс от 23 точки, но все пак се наложи над шампиона Левски с 81:77 (28:17, 24:16, 18:20, 11:24) и поведе с 2:1 победи във финалния плейоф от мъжкото баскетболно първенство на България.

Така ботевградчани се нуждаят от само още един успех, за да си осигурят титлата, като това може да стане в следващото им домакинство в сряда.

Възпитаниците на Небойша Видич изиграха много силен мач, докато съперникът им имаше проблеми при стрелбата и организацията си в защита.

Балкан пое контрола върху двубоя след серия от 9 безответни точки, след която дръпна с 26:13 минута преди края на първата част.

В първите четири минути на втората четвърт баскетболистите на Левски не успяха да отбележат кош, което позволи на домакините да дръпнат с 34:17. "Сините" пропуснаха първите си девет стрелби от зоната на трите точки, а 95 секунди преди почивката авансът на ботевградчани достига 20 точки при 47:27.

Четири минути след почивката домакините увеличиха преднината си до 23 точки при 63:40, но постепенно Левски заигра по-агресивно, затегна отбраната и в началото на последната част намали изоставането си на 58:70 след серия от 10 безответни точки, която започна в края на третата четвърт.

Домакините изглеждаха объркани, а след нова силна серия от 14:2 Левски се доближи до 72:74 малко повече от две минути и половина преди сирената. Столичани дори имаха атака, с която можеха да изравнят, но Ръсел Робинсън пропусна.

Гостите все пак изравниха 18.5 секунди преди края за 76:76 с кош на Христо Захариев.

Балкан имаше последна атака и Брендън Браун вкара тройка 5.5 секунди при края, за да осигури победата на ботевградчани.

Браун завърши с 26 точки, 7 асистенции и 5 борби за домакините, а Микейл Хопкинс допринесе с 12 точки и 10 борби.

За гостите Калоян Иванов беше най-добър с 21 точки и 7 борби, а Христо Захариев добави 17 точки и 7 борби.

"Доволни сме само от победата. Иначе не съм доволен въобще. Показахме много добър баскетбол за 25 минути, водехме с 22-23 точки, но след това започнахме да играем недопустимо. Ако искаме да станем шампиони, трябва да отговорим на тяхната агресивност и не трябва да допускаме такива спадове", коментира Видич.