Олимпийският шампион САЩ направи поредната крача към защита на титлата си. В първия си мач в Париж, след като досега баскетболните двубои се провеждаха в Лил, американците не разочароваха, играха без каквото и да било напрежение и се позабавляваха, за да победят Бразилия със 122:87 (33:21, 30:15, 31:35, 28:16) в последния четвъртфинал.

И да се превърнат в полуфиналист №4, като в следващата фаза ще премерят сили със Сърбия.

Звездната НБА селекция вече победи веднъж сръбския си съперник, тъй като двата тима бяха в една и съща група.

Бразилците поведоха за кратко в самото начало (при 4:2), но нещата бързо се обърнаха, американците се настаниха на лидерската позиция и не я изпусна в остатъка от двубоя. Равносметката е такава - южноамериканците бяха напред в резултат точно 34 секунди, а след сирената за край на първата четвърт американската преднина бе 33:21. В остатъка от първото полувреме 16-кратните олимпийски шампиони не се изпотиха кой знае колко и с лекота продължиха да трупат преднина, достигнала 63:36 в средата на двубоя.

Третата част бе наистина резултатна, американците почти поведоха с 30 точки (29), а в крайна сметка Бразилия вкара 35 точки за 10 минути, за да намали преднината на Щатите, която преди последнат част бе "само" 23 точки при 94:71.

Всичко бе предрешено, а САЩ премина кота "100" и поведе със 101:71 при остващи осем минути. Междувременно Стив Кър продължаваше да върти състава си, като заключителното изражение на четвъртата поредна победа на американския отбор на Игрите изглеждаше така - 122:87.

Всички играчи на САЩ получиха шанс за изява, като единствено Кевин Дюрант и Антъни Едуардс играха повече от 20 минути. ЛеБрон Джеймс се превъплъти в ролята на плеймейкър и направи 9 асистенции (най-много в мача), както и вкара 12 точки. Той обаче почти не игра през второто полувреме, след като получи удар в окото.

Девин Букър поведе общо шестима американци с двуцифрени показатели, реализирайки 18 точки - останалите бяха Едуардс (17), Джоел Ембийд (14), Антъни Дейвис (13), ЛеБрон (12) и Кевин Дюрант (11), докато Джрю Холидей и Бам Адебайо останаха с по 9.

Бившият НБА играч Бруно Кабокло наниза 30 за Бразилия. Жоржиньо де Паула вкара 16, а старото куче Марселиньо Уертас остана с 9 и 5 асистенции в последния си мач за националния тим. 41-годишният ветеран се оттегля от "селесао", но ще продължи да играе на клубно ниво.