Словения ще играе в четвъртфиналите на олимпийския баскетболен турнир още при дебютното си участие. Европейските шампиони отново показаха изключително ефективна игра и след като вкараха 118 точки на Аржентина в първия си мач, във втората си среща разбиха и домакините от Япония със 116:81, за да продължат напред към последната осмица.

Така словенците се присъединяват към Франция - тимът, който първи се класира за следващата фаза.

Основният заподозрян Лука Дончич отново беше на висота и отново го направи със зашеметяваща лекота. Младият лидер на Словения този път вкара “скромните” 25 точки за 26 минути игра, допълвайки представянето си със 7 борби, 7 асистенции, 2 отнети топки и 2 чадъра.

В първия си мач на турнира той наниза фантастичните 48 точки.

Зоран Драгич добави 24 точки, Влатко Чанчар се отчете с 16, а Кеемен Препелич и Яка Блажич приключиха съответно с 12 и 10.

За Япония Руи Хачимура бе над всички с 34 точки, но и това не стигна на домакините, които загубиха и втория си мач.

По-късно днес е дербито в групата между отборите на Испания и Аржентина - от 15.00 часа българско време.