Баскетболният "дрийм тийм" на САЩ загуби мач на Олимпиада след 25 поредни победи на най-големия спортен форум.

Американците загубиха със 76:83 от Франция, в откриващия си мач от баскетболния турнир в Токио.

Това е първо поражение за американците от полуфинала в Атина през 2004-а. Тогава "дрийм тиймът" отстъпи на Аржентина във фазата на полуфиналите. След онзи мач дойде победа в мача за бронза над Литва, както и още 24 победи в следващите 12 години, донесли три последователни олимпийски титли на американците.

Пораженията, които САЩ допусна преди настоящия турнир обаче явно не са били никак случайни, защото днес силният тим на Франция съвсем заслужено спечели мача.

Разбира се, за САЩ нищо фатално не се е случило, защото това е двубой от груповата фаза, в която са още Чехия и Иран, което прави класирането на американците напред да изглежда почти сигурно.

През цялото време днешният двубой бе доста равностоен, но силната първа четвърт на американците им помогна да се оттеглят на почивка с 8 точки преднина при 45:37.

Тогава обаче дойде невероятната трета четвърт за Франция, която "петлите" спечелиха с 25:11 и успяха да обърнат резултата.

В тази четвърт освен прекрасна игра на Франция в отбрана, видяхме и редица нетипични пропуски на американците в атака.

Най-драматична бе последната четвърта част, която американците стартираха по-добре и поведоха със 74:67. Тогава обаче дойдоха невероятните заключителни три минути за Франция, в които те реализираха 14 безответни точки.

Ключов момент бе 56 секунди преди края, когато Никола Батум се пребори за една излизаща извън полето топка, отклони я към Еван Фурние, който с тройка изведе Франция напред в мача.

След това друг ключов момент бяха двата последователни пропуска на САЩ от открити стрелби за тройка. Имаше френски играч на земята, никой не блокираше американските играчи, но топката два пъти срещна ринга, а точка нямаше.

Така Франция удържа аванса си и се поздрави с изключително престижния успех на старта на Олимпиадата.