Голдън Стейт Уориърс победи със 117:116 като гост Мемфис Гризлис на старта на серията от полуфиналите на Запад в плейофите на НБА. И резултатът, който е достатъчно драматичен сам по себе си, не казва цялата история. Мачът бе зрелище с драма, атрактивни изпълнения, щипка провокация и едно изгонване, което раздели мненията.

Дреймънд Грийн от гостите бе изваден от игра за "нарушение от степен 2" - считано за умишлена грубост, след като хвана за екипа и свали на земята съперник в битката под коша. Немалко от коментарите са, че това не може да е грубост, която застрашава здравето на играч, а по-скоро е циничен фаул, който не е заслужавал изгонване.

Ситуацията се оказа спорна, но не и решаваща. Още от старта на мача обаче в залата в Мемфис атмосферата бе тежка за гостите, а на игрището някои от "гризлитата" добавиха към нея и с отлично представяне, и със закачки и провокации. Особено активен бе Джа Морант, който предизвикателно танцуваше, докато съотборникът му Джарън Джаксън бележеше от тройката. В отговор минути по-късно Андрю Уигинс му заби едно рамо "да си знае мястото" при наглед обичайна борба за топката.

Голдън Стейт изоставаше с 6 т. на полувремето, но обърна резултата в третата четвърт, а последната завърши 26:26, като драмата бе в последните 30-ина секунди. Клей Томпсън стреля за три точки и даде аванс на гостите - 117:116, после Мемфис пропусна в атака и Клей застана за два фаула, с които можеше да отдалечи на 3 Уориърс. Но пропусна и двата!

Отсъдиха спорна топка, Гризлис я спечели и имаше малко повече от 3 секунди за последна атака - кош даваше победата на домакините. Същият Морант, който бе и най-резултатен в мача с 34 точки, атакува и поднесе, но бе срещу гора от ръце на съперници и не успя със сирената.

Вторият мач е в сряда сутринта наше време, но вече в залата на Голдън Стейт в Калифорния. Там е и среща №3, преди серията да се върне в Мемфис.

На Изток шампионите от Милуоки Бъкс стартираха с ключова победа на игрището на Бостън Селтикс - 101:89. Те водеха с 10 точки след първото полувреме (56:46) и не изпуснаха инициативата, като над всички (както обикновено) бе исполинът Янис Адетокумпо с трипъл дабъл. Неговите 24 точки, 13 борби и 12 асистенции постлаха за успеха, а гардът Джрю Холидей вкара 25, за да допринесе сериозно.

За Бостън цели петима играчи завършиха с двуцифрен актив от точки - Джейсън Тейтъм с 21 поддържаше най-активно огъня. Ал Хорфорд и Джейлън Браун вкараха по 12, а Маркъс Смарт и Дерик Уайт - по 10.