Баскетболните национали на Испания не успяха да се класират за четвъртфинал в олимпийския турнир за първи път от Игрите в Сидни през 2000 година. Тогава бе последният случай, в който "Ла Роха" не съумя да прескочи груповата фаза на надпреварата, а след това дойдоха пет поредни четвъртфинала, като в три от случаите - 2008-а, 2012-а и 2016-а, "фуриите" стигаха до медали, съответно два сребърни и един бронзов.

На Олимпиадата в Париж иберийците напуснаха надпреварата, след като попаднаха в група, която с право бе определено като такава "на смъртта" - в компанията на Канада, Австралия и Гърция.

В крайна сметка баскетболистите на Серджо Скариоло завършиха с 1 победа и 2 загуби - актив, който имат и отборите на Гърция и Австралия, а на първо място в класирането се наредиха канадците, победили именно испанците в последния си двубой (88:85).

Регламентът е такъв, че макар да са с еднакъв баланс с австралийци и гърци, двукратните световни шампиони остават четвърти. Те загубиха от Австралия в първия си мач (80:92), а след това победиха Гърция (84:77). Правилата обаче са такива, че след точките и резултатите в директните мачове, на дневен ред е точковата разлика в директните двубои.

Където Австралия е с +6, Гърция с -1, а испанците с -5 и това означава край на участието им. Гърция пък ще стиска палци за победа на Сърбия срещу Южен Судан с поне 3 точки в 22:00 часа тази вечер, за да може да се класира към елиминациите като един от най-добрите трети тимове в групите.

Сигурни четвъртфиналисти от група "А" са Канада и Австралия, от група "В" напред продължават Германия, Франция и Бразилия, а от последната група "С" сигурен участник е САЩ (2-0), като днес ще стане ясно и крайното класиране, тъй като Сърбия (1-1) и Южен Судан (1-1) имат шанс за второто място и съответно за най-добър трети.

Гърция стиска палци за сръбска победа с поне 3 точки разлика, която ще ги прати напред за сметка на африканците.

САЩ има протоколен мач с Пуерто Рико от 18:15 часа.