Коледа е едно от най-чаканите събития всяка година. Семейни сбирки, похапване на корем, подаръци, празнична обстановка… И не на последно място - изключително много спорт. Не навсякъде, но общо взето там, където трябва - в най-големите лиги в света. Всички знаем за традицията, съпътстваща футбола около Коледа в Англия, но това далеч не е единственото място, на което спортът не спира по празниците.

Да, другото такова е САЩ. Страната, в която всичко винаги трябва да е най. А спортните коледни събития в Щатите не правят изключение. Винаги в края на декември запалянковците най-вече на баскетбола тръпнат в очакване на зрелищата, които любимците им ще им доставят на терена.

Тази година е различна. Пандемията промени всичко и може би настроението ще е една идея по-минорно, след като всичко ще се случва пред празни трибуни, но пък феновете със сигурност ще следят с интерес от домовете си.

Снимка: Getty Images

Спортът по Коледа всъщност е традиция с доста голяма история. В НБА мачове на Коледа има от самото създаване на професионалния баскетбол в страната - през сезон 1946/1947. За разлика от баскетболните си колеги, в НФЛ не са толкова подвластни на събитията около Коледа и мачове по американски футбол по празниците има единствено в случаи, когато Коледа съвпада с уикенд в календара.

И макар това да не се случва ежегодно, един от забележителните мигове в историята на американския футбол е свързан именно с коледен мач. През 1971 година Маями Долфинс и Канзас Сити Чийфс изиграват най-дългия и до днес мач в НФЛ. Долфинс печелят с 27-24 след две продължения, а победата им става факт благодарение на Гаро Йепремян. Кикърът на Маями, който е дете на арменци и е роден в Кипър, отбелязва победните точки за “делфините”.

На Коледа през 1994 година отново Долфинс са замесени в рекорд, след като при 27-20 срещу Детройт Лайънс, треньорът им Дон Шула печели своята победа №319 в НФЛ, с което еднолично излиза начело в ранглистата по този показател.  Шула е недостижим на върха в тази класация и до днес с 328 победи. Легендата  почина на 4 май тази година на 90-годишна възраст.

Снимка: Getty Images

В професионалния хокей мачовете около коледните празници не са на голяма почит, поне не и в последните петдесетина години. След като от 20-те години на ХХ век до 1971 година в НХЛ ежегодно се играе по Коледа, традицията е прекъсната, за да могат хокеистите да получат поне малко почивка. На последната хокейна Коледа са изиграни шест мача, а последният гол е отбелязан от Стан Гилбъртсън за Калифорния Голдън Сиълс при 3:1 срещу Лос Анджелис Кингс. Ако има някой, който е недоволен от края на коледната НХЛ традиция, то това са феновете на Ню Йорк Рейнджърс. Тимът има само две загуби в 37 мача в тази част на сезона, а между 1928 и 1950 година записва поредица от 16 поредни победи.

Колежанският футбол също има своето място в коледния спортен календар - през 2002 година Кейти Хнида от Ню Мексико става първата жена, която играе в мач от Първа колежанска дивизия! По-късно тя се превръща и в първата дама, която успява да отбележи в същото това ниво на колежанския спорт.

Но каквото и да кажем, едно е ясно - НБА генерира най-много интерес и емоции около Коледа. Всеки сезон феновете тръпнат в очакване да разберат кои са коледните мачове, а след това обикновено вълнението си заслужава.

През 1984 година Майкъл Джордан точно е дебютирал в НБА, но не той е голямата звезда на коледния баскетбол. Бърнард Кинг от Ню Йорк Никс вкарва 60 точки среу Ню Джърси, за да постави рекорд по отбелязани точки в историята на коледните мачове. Той е едва третият играч, който стига до 50 или повече точки по празниците след Уилт Чембърлейн с 59 през 1961 и Рик Бари с 50 през 1966. 

Снимка: Getty Images

Почти десет години по-късно Майкъл Джордан дори не е наоколо. Той се е отказал от баскетбола за първи път, а Скоти Пипън трябва да се нагърби с отговорността за шампионите от Чикаго. Е, крилото се справя повече от добре с 28 точки, 8 борби и 6 асистенции при 95:93 срещу Орландо с Шакил О’Нийл на Коледа през 1993 година. Черешката на тортата е победен кош от страна на Тони Кукоч.

Превъртаме още десетина години напред, за да стигнем до 2004. Тогава на Коледа Шакил О’Нийл и Коби Брайънт се срещат за първи път след раздялата на Шак с Лос Анджелис Лейкърс. И двамата са на ниво, но О’Нийл и Маями печелят със 104:102 след продължение, за да увеличат победната си серия до общо единадесет мача. Шак вкарва 24 точки, а Коби - 42 за Лейкърс. 

Снимка: Getty Images

През 2008 година пък навръх Коледа Бостън и Лейкърс се срещат за пръв път след победата на Селтикс във финалите няколко месеца по-рано. “Келтите” влизат в този мач с 19 поредни победи, но серията им приключва, а успехът с 92:83 е под №1000 за легендата Фил Джексън, който води Ел Ей в онзи период. Той е треньорът, достигнал най-бързо до тази кота и едва шестият с подобно постижение в историята.

В последните години обикновено замесен в баскетболната Коледа е ЛеБрон Джеймс, като и този сезон няма да е изключение.

Шампионите от Лейкърс ще играят победиха Далас Маверикс и Лука Дончич в най-чаканата коледна среща тази година. Междувременно пък в НФЛ бе изравнен рекорд на почти век, след като Алвин Камара направи шест тъчдауна в един мач, а легендата Том Брейди класира Тампа Бей за плейофите за пръв път след тринадесетгодишно прекъсване.