Сърбия е на олимпийски полуфинал след осем години чакане. Водени от Никола Йокич, изиграл извънземен мач и останал на крачка от трипъл-дабъл, сърбите надвиха след продължение Австралия с 95:90 (17:31, 25:23, 25:11, 15:17, 13:8) в зала "Берси" в Париж. Победата им в четвъртфинала е още по-сладка, защото освен с драматичния си завършек, тя ще се запомни и с това, че в един момент австралийците водеха с цели 24 точки.

Йокич показа защо е считан за най-добрият баскетболист в света, но от другата страна австралийците също имаха своите силни моменти, особено преди почивката.

Съперник на Сърбия в полуфиналите на Париж 2024 ще бъде САЩ или Бразилия.

Пати Милс и Джош Гиди собственоръчно вкараха повече точки, отколкото целия първи отбор в първата четвърт, завършила 31:17 в полза на Австралия. Милс се отличи с 12, а Гиди с 8, като сърбите бяха далеч от нивото, на което би трябвало да се представят на четвъртфинал на Олимпиада. Австралийската наказателна акция се пренесе и във втората част, в чието начало разликата нарасна до цели 24 точки - 44:20 слеед само три минути баскетбол в този период. Никола Йокич и съотборниците му обаче намериха на чин да се съвземат и да свалят половината от това изоставане, за да се стигне до 54:42 на почивката.

Сърбия най-сетне намери лицето си и след слабата стрелба от тройката през първото полувреме, шутовете от дистанция започнаха да влизат в коша. Три минути и половина преид края на частта балканците поведоха за първи път от първата част насам, а след 30 минути имаха аванс от 67:65.

Те пренесоха ритъма си и във финалната четвърт, повеждайки със 73:67, но в следващите пет минути австралийците направиха серия от 11-5 и изравниха до 78:78. Освен обичайният заподозрян Никола Йокич, който през целия мач бе на висота, в тези минути Василие Мицич бе в центъра на събитията, но именно той можеше да бъде и антигерой, след като вкара 1/2 от наказателната линия и така разликата бе 82:80, а Пати Милс изравни с кош 1.4 секунди преди края - 82:82 и продължения. Ситуация, която можеше да бъде избегната, ако Мицич не бе пропуснал.

Допълнителните 5 минути бяха изцяло на Йокич. Жокера бе замесен в 7 от общо 13 сръбски точки, а освен това се отличи и с играта си в защита с ключов чадър и отнета топка. 25 секунди преди края, след като именно звездата на Денвър вкара за 93:90, сърбите отнеха топката чрез Петрушев, а след тов Богдан Богданович узакони триумфа им с 2/2 от фаула и 95:90.

Йокич приключи с 21 точки, 14 борби, 9 асистенции, 4 отнети топки и 2 чадъра - убийствено представяне, донесло му коефициент от 38 пункта. Богдан Богданович вкара 17 точки, а Василие Мицич се включи с 14 и 6 асистенции от пейката. Марко Гудурич и Огнен Добрич реализираха по 11.

Пати Милс с 26 и Джош Гиди с 25 бяха двамата най-добри на паркета за Австралия. Джак МакВей добави 13, а Данте Екзъм - 12.