Къде отива Везенков? Торонто му е набор, има сръбски треньор и титла на НБА
Раптърс е създаден в годината, в която Сашо е роден
Александър Везенков има нов отбор в НБА. След неособено убедителния дебютен сезон в Сакраменто, минал под знака на ограничено игрово време в ротацията на треньора Майк Браун и няколко контузии, сега българското крило бе трансфериран в единствения канадски тим в Лигата - Торонто. Двукратният "Спортист на годината" на България се озова в Раптърс в сделка, случила се около Драфта, както и доста анализатори очакваха, че може да се случи.
Разбира се, и на новото място нищо за Сашо не е гарантирано, но новото начало винаги е повод за оптимизъм.
Торонто е една от най-младите организации в семейството на Националната баскетболна асоциация. Канадците дебютират в Лигата 1995 година, същата, в която е роден и Везенков.
Дебютират през сезон 1995/1996, а за близо 30-годишната си история могат да се похвалят с жадуваното от всеки един тим в НБА постижение - шампионска титла. Тя бе спечелена през 2019 година, когато пристигналият от Сан Антонио Кауай Ленърд помогна на канадците да стигнат до първите си и единствени финали, където нокаутираха с 4-2 победи легендарния тим на Голдън Стейт, воден от най-добрия стрелец в историята - Стеф Къри. Което си е сериозно постижение, особено за страна, в която баскетболът далеч не е спорт №1. Както всички знаем, цар на отборните спортове в Канада е хокеят на лед.
Раптърс има 13 плейофни участия, като в шест от тях преминава първия кръг, седем пъти печели дивзията си през редовния сезон, а върховото постижение за победи е 59 (59-23 през сезон 2017/2018).
И до днес отборът продължава да е свързван най-вече с Винс Картър. Легендарният забивач, може би най-добрият такъв, играл в Лигата, бе част от Торонто между 1998 и 2004 година и именно той постави канадците на баскетболната карта. Точно по време на периода си в клуба Винс спечели онзи незабравим конкурс по забивки през 2000 година.
Картър е един от деветимата играчи на отбора, избирани в Мача на звездите. Останалите са Антонио Дейвис, Крис Бош (също едно от лицата на организацията), ДеМар ДеРоузън, Кайл Лаури, Кауай Ленърд, Паскал Сиакам, Фред ВанВлийт и Скоти Бaрнс.
Един по-детайлен поглед към баскетболистите, преминали през клуба пък показва, че Торонто е територия, която не е непозната за чуждестранни баскетболисти.
Сред най-разпознаваемите фигури, обличали екипа на канадците, е испанската легенда Хосе Калдерон (525 мача между 2005 и 2013 година), както и Андреа Барняни, когото "динозаврите" взеха под №1 в Драфта през 2006 година и изигра общо 433 двубоя за отбора.
Други великани на играта от Иберийския полуостров също преминават през Торонто - Хорхе Гарбахоса (2006-2008) и Марк Гасол (2018-2020). Един сезон в състава има големият Хидайет Тюркоглу (2009/2010), който понастоящем е президент на турската федерация. Литовецът Йонас Валанчюнас пък игра за отбора от 2012 до 2019 година, записвайки общо 470 двубоя.
През годините в отбора са били и легенди като Хакийм Олайджуон, Трейси МакГрейди и Чонси Билъпс. Досега единственият чужденец бе Якоб Пьолтъл (Австрия), а част от състава са канадските звезди Ар Джей Барет и Кели Олиник, а постепенно инерция набира и Скоти Барнс - "Новобранец на годината" за сезон 2021/2022 и участник в последния Мач на звездите. В Драфта снощи бе избран и камерунецът Улрих Чомче.
Миналия сезон Раптърс остана далеч от плейофите с баланс 25-57. Кампанията бе дебютна за Дарко Раякович начело на тима, като сърбинът ще води канадците и през новия сезон. 45-годишният наставник е родом от Чачак, откъдето е и един от колосите на треньорската професия, Желко Обрадович.
Броени дни преди сделката за Везенков да стане факт, Раякович и българската звезда участваха заедно на треньорски семинар в Гърция, организиран от Евролигата.
А само няколко дни по-късно вече са част от една и съща организация.
Дали ситуацията за Везенков ще бъде различна? Със сигурност той няма да спре да работи здраво, а единственото, което търси, е просто реален шанс да покаже какво може.