Бостън намали изоставането си във финалите на Източната конференция на НБА до 2-3 след победа със 121:108 над Маями в петия мач от плейофната серия помежду им. Хийт имаха шанс да елиминират съперника още в този двубой, но младата гвардия на Селтикс съхрани надеждите на рекордьорите по титли.

В Западната конференция Лос Анджелис Лейкърс уверено крачат към финалите, а много фенове мечтаят за класически сблъсък за трофея "Лари О"Брайън" между "езерняците" и "келтите". Нещо, което към момента остава възможно на теория.

22-годишният Джейсън Тейтъм бе най-добър за победителите и избухна с 31 точки, 10 борби и 6 асистенции. Друг младок в лицето на Джейлън Браун (23 години) също бе на висота - 28 точки, 8 борби и 2 асистенции. Всички от стартовата петица на победителите вкараха поне по 12 точки, а Гордън Хейуърд влезе като резерва с 10 точки.

Селтикс пречупиха съперника си в третата четвърт, когато в рамките на дванадесетте игрови минути вкараха 41 точки и допуснаха 25 в коша си. Така те наваксаха изоставането си от седем точки, с което влязоха във второто полувреме и се откъснаха напред с добра разлика.

Горан Драгич с 23 точки и Дънкан Робинсън с 20 бяха двамата топреализатори за Хийт, докато Джими Бътлър приключи със 17 точки. "Горещите" бяха ужасяващи в стрелбата за три точки, реализирайки едва 19.4% от опитите