България загуби неприятно и изненадващо като гост на Норвегия в баскетболна предквалифакация за Евро 2025. Нашите отстъпиха с 80:86, като единствената позитивна новина от срещата и резултата е, че в края показаха характер и намалиха изоставането си, което на моменти мина дори 20 точки.

А това може да има сериозно значение в края на битката за попадане в квалификациите за европейското.

Мачът в Аскер започна ужасно - домакините ни нанизаха 10 поредни точки срещу нула за нашите, които се разписаха едва три минути и половина след началото за първи път. Но след това влязоха в ритъм и първата четвърт завърши 22:21 за Норвегия.

Втората обаче донесе нови тежки моменти, а домакините се оттеглиха на полувремето с преднина от 49:39. Само шестте ни тройки ни държаха в играта, но да допуснеш почти 50 точки от норвежците за полувреме...

В третата четвърт влязохме в кошмар, а след нея нещата бяха безнадеждни при 47:68, като надеждата бе да не ни разгромят. Успяхме да се върнем в битката, след като гардът Коди Милър-Макинтайър се посъбуди.

Той завърши с 20 точки, а Павлин Иванов добави 16.

За отбора на треньора Росен Барчовски ще има още три мача в група J, като в събота приемаме Австрия в Ботевград. Следва домакинство и на Норвегия на 29 ноември отново в този град, за да завършим кампанията с гостуване на австрийците на 2 август.

Само победителят от групата ще продължи към същинския етап на пресявките за Евробаскет 2025, като това е последен шанс за "лъвовете" да останат в борбата за място на шампионата на Стария континент след две години.

Имаше и обективни фактори за това представяне. Тимът ни излезе с много подмладен състав, както и с нов капитан - Павел Иванов, след като досегашният Чавдар Костов не е в тима. Там не е и суперзвездата Александър Везенков, който премина в Сакраменто Кингс от НБА и няма да играе в летните двубои на националите - обяснимо.

С отбора за мача бяха и двама пълни дебютанти - Борислав Младенов, син на легендата Георги Младенов, и Мартин Йорданов.