Лос Анджелис Клипърс ще играе финал на Западната конференция за първи път в 51-годишната си история. Воденият от Тайрон Лу тим изхвърли от плейофите Юта Джаз след 131:119 в шестия мач помежду им от полуфиналите на Запад и така затвори серията с 4-2 победи.

Джаз бяха отборът с най-добър баланс в редовния сезон на НБА - 52 победи и 20 загуби.

Успехът на Клипърс е с още по-висока стойност, защото Ел Ей беше без най-голямата си звезда - Кауай Ленърд. Двукратният шампион не игра във втори пореден мач заради контузия на коляното, а в негово отсъствие изгря нова звезда - Терънс Ман.

Младокът, който играе едва втория си сезон като професионалист, наниза рекордните за кариерата си 39 точки, а в комбинация с 28 на Пол Джордж и 27 на Реджи Джаксън, това вдъхнови калифорнийци за фантастичен обрат насред Солт Лейк Сити. Гостите изоставаха с 25 точки в началото на третата част, но съумяха да стигнат до победата, след като вкараха съответно 41 и 40 точки в третия и четвъртия период на седмия мач.

Това е и най-големият подобен обрат в решаващ за плейофна серия мач в последните 25 години.

39 точки на Донован Мичъл не бяха достатъчни за Юта. Джордан Кларксън и Ройс О'Нийл добавиха по 21 при поражението на "джазмените".

Съперник на Клипърс във финалнат серия на конференцията ще бъде Финикс. Сънс имаха доста повече време за подготовка и почивка, след като победиха Денвър с 4-0.

На Изток Филаделфия се пребори за седми мач срещу Атланта, след като победи при гостуването си в шестия мач от серията със 104:99. Така Сиксърс си осигуриха решаващ седми мач пред собствена публика.

Тобайъс Харис и Сет Къри с по 24 точки, както и Джоел Ембийд с 22 бяха в основата на победата. Трей Йънг бе №1 за Хоукс с 34 точки и 12 асистенции.

И двете полуфинални серии в Източната конференция ще се решат в седми мач, след като резултатъ между Бруклин и Милуоки също е 3-3.