Рилски спортист (Самоков) разби Левски Лукойл с и за трети път в историята си ликува с баскетболната Купа на България. Резултатът във финалния двубой, изигран в Панагюрище, бе 87:69.

Отборът на треньора Людмил Хаджисотиров затвърди впечатленията, че е най-добре играещият тим в страната в момента, след като в полуфиналие пък разгроми Балкан (Ботевград) с 90:48. Победителите са и лидери в първенството с 16 победи от 18 мача, а в Купата на ФИБА Европа са сред последните 16.

Така Рилецо стига до трофея за трети път след триумфите през 2016 и 2018 година, докато “сините” губят финал за първи път от два сезона насам, след като в предишните две издания на турнире именно те печелеха.

Снимка: БТА

Още в първата част символичните домакините ограничиха съперника си до едва 10 точки, за да поведат с 12 разлика, а втората четвърт бе по-равностойна и почивката дойде при 43:32 в полза на Рилски.

След почивката нещата не се развиха блестящо за Левски, тъй като треньорския щаб и капитанът Чавдар Костов получиха технически нарушения рано през третата част, а след това Павлин Иванов (12) и Брендън Браун (10) реализираха почти всички от общо 27 точки за Рилецо в този период, за да стигне разликата скочи до 22 точки - 70:48. Най-голямата преднина на новите носители на трофея достигна 28 точки, а крайното ѝ измерение бе намалено до 18 за 87:69.

Чилийският национал Нико Карвачо бе най-добър за победителите с фантастичните 21 точки и 23 борби и бе избран за "Най-полезен играч". За сравнение целият отбор на Левски Лукойл завърши с общо 29 овладени отскочили топки. Павлин Иванов добави 19 точки, а Брендън Браун - 12.

Данило Тасич със 17 и Венцислав Петков с 15 бяха двамата най-резултатни играчи за столичани.