Сърбия докосна най-голямата сензация в олимпийския баскетболен турнир, като водеше с разлика от 17 точки срещу САЩ в края на третата четвърт на полуфинала, но допусна обрат - 91:95.

И така соченият за непобедим тим на Щатите е на финал, което е най-очакваната новина на игрите в Париж.

Но това се случи по невероятно труден начин и с немалка доза късмет в края, в който сърбите изпуснаха отлични шансове от чисти позиции за стрелби, а и направиха две грешки при изнасянето от задно поле, които се оказаха решаващи.

Сърбия поведе в четвъртата минута на първата част и не погледна назад чак до последните три в мача. Разликата стигаше над 10, а и в един момент отиде на 17 в полза на отбора от Балканите. Водени от невероятния Никола Йокич, но и с активното участие на Богдан Богданович и Алекса Аврамович.

Но в четвъртата част, изправени пред загуба, американските суперзвезди се вдигнаха за обрат.

Стеф Къри бе лидерът с 36 точки, ЛеБрон Джеймс добави 16, а Джоел Ембийд наниза 19 за победата на американците. А ЛеБрон завърши с трипъл дабъл, който е едва четвърти в олимпийската история за играч. Два от тях са на Крал Джеймс...

В края дойде драмата - Щатите поведоха за първи път 2:20 минути преди края, след като Огнен Добрич изпусна сам от тройката чиста стрелба, с която да направи разликата +5 за сърбите. Вместо това - пет точки поред за американците и +3 за тях.

Логиката възтържествува, може би... Но това определено бе вечер, в която можеше да видим един от най-силните отбори, събирани някога на баскетболното игрище, да загуби сензационно.

В събота от 22:30 часа е финалът САЩ - Франция, след като по-рано днес домакините биха Германия със 73:69. Американците преследват 17-и златен олимпийски медал в баскетбола, а сърбите пропуснаха шанса си да играят втори финал като самостоятелна държава. Югославия има титла от Олимпиада.

Те отиват на мач за бронза срещу германците в събота от 12:30 ч.