Южен Судан спечели сърцата на всички фенове при дебютното си участие на Олимпиада в баскетбола, но то приключва след трите мача от груповата фаза. СЪрбия угаси африканската мечта за класиране на четвъртфинал, побеждавайки с в последния мач от групите на олимпийския турнир.

С успеха си в събота вечер западните ни съседи направиха услуга и на Гърция, класирайки Янис Адетокумбо и съотборниците му за четвъртфиналите. Условието за това развитие бе Сърбия да победи с 3 или повече точки, за да продължат гърците напред като един от двата най-добри трети отбора. Сръбски успех с по-малко от 3 точки или победа на суданците щеше да прати африканския тим в най-добрите осем на надпреварата.

А през една сериозна част от мача това не изглеждаше като невъзможна мисия. Южен Судан игра като равен с балканците през почти целия двубой, като на няколко пъти наваксваше изоставане от 9 точки, за да се върне в играта.

Неведнъж разликата бе в комфортната за "ярките звезди" зона. Никола Йокич и Богдан Богданович пък бяха играчите, които направиха разликата за победителите. Сърбите най-сетне успяха да се откъснат напред в резултата с двуцифрена разлика в последната част, когато дръпнаха с 89:74. Баскетболистите на Ройъл Айви обаче не се отказаха и намалиха до 92:85, но времето не достигна за нещо повече и все пак Сърбия победи с повече от 10 - 96:85.

Богданович наниза рекордните за Сърбия на олимпийски игри 30 точки (6/9 от тройката), докато Йокич добави 22 точки, 13 борби и 4 асистенции. Василие Мицич също бе на ниво - 15 точки, 7 борби и 7 асистенции.

Мариал Шайок и Карлик Джоунс вкараха по 17 за Южен Судан, Нуни Омот добави 14, а Бул Куол - 11.

Загубилият тим обаче си тръгва с високо вдигната глава от Париж 2024, защото освен със Сърбия, бе в група и с хегемона САЩ, завършвайки на трета позиция. Четвърти остана Пуерто Рико. Американците са първи в класирането, а сърбите - втори.

Така малко повече от 10 години след обявяането на независимостта си, Южен Судан игра в последователни години на Мондиал и Олимпиада, като освен дебюта, постигна и победи.

А четвъртфиналистите са САЩ, Германия, Канада, Сърбия, Франция, Австралия, Бразилия и Гърция.