Центърът на Бруклин Нетс ЛаМаркъс Олдридж няма да има шанс да опита да спечели титлата през този сезон в НБА с един от отборите, броен сред фаворитите за нея. Изненадващо 35-годишният баскетболист обяви отказване от активна кариера в четвъртък, след като се разбра, че играе от известно време със сърдечен проблем.

211-сантиметровият Олдридж разкри, че се е почувствал зле по време на мача срещу ЛА Лейкърс в събота, когато вкара 12 точки но седна на скамейката за последните минути. След срещата е признал в съблекалнята, че не е добре, с учестен сърдечен ритъм и пулс, и цялостно неразположение.

Още същата вечер са направени изследвания, а в понеделник е минал пълни тестове в клиника в Ню Йорк. Резултатите са категорични - проблемът е твърде сериозен, за да бъде безопасно той да продължи да тренира и играе с интензитета, с който го прави един професионален спортист.

"Изкарах една от най-страшните нощи в живота си - разкри Олдридж за случилото се след мача с Лейкърс. - Вече е време да поставя себе си и семейството си на първо място, а не баскетболът. 15 години беше обратното. Здравето ми е по-важно, не мога да рискувам."

След много добра кариера, в която поддържа около 20 точки средно на мач като константа, участва в 7 мача на звездите и игра за Портланд, Сан Антонио и Бруклин над 1100 мача в НБА, един от най-уважаваните центрове в играта се оттегля. Изборът му не е доброволен, но е обясним.

В същото време Бостън Селтикс не бе в настроение да уважи празничната атмосфера в и около "Стейпълс Сентър" в Лос Анджелис при завръщането на феновете в залата за първи път от старта на пандемията.

Селтикс спечели най-класическото дерби на НБА със 121:113, като Джейлън Браун бе над всички с 40 точки.

Снимка: AP/БТА

Други резултати от тази нощ:

Атланта - Милуоки 109:120

Кливлънд - Голдън Стейт 101:119

Финикс - Сакраменто 122:114.

В Източната конференция начело е Филаделфия с 38 победи и 17 загуби, следван от Бруклин (37-18) и Милуоки (35-20).

На Запад номер едно е Юта с 41-14, следван от Финикс с 40-15, ЛА Клипърс (39-18) и т.н.