Шампионът е детрониран - Словения няма да успее да защити своята титла от Европейското първенство по баскетбол.

В една от изненадите не само на настоящия шампионат, но и в последните няколко години, Полша победи словенците с 90:87 и за първи път от 51 години достигна полуфинал на Евробаскет.

Водени от Лука Дончич - най-добрият европейски баскетболист и един от най-добрите в света, словенците бяха смятани за категоричен фаворит за топ 4, а след отпадането на Сърбия и Гърция, за фаворит за титлата.

Но днес не бе денят на Дончич. Видимо много уморен и с болки по цялото тяло от тежкото първенство до момента, той не направи продукцията, която всички очавкаха.

Реализира скромните за него 14 точки, показа много нерви, изгуби страшно много енергия в излишни разправии, а три минути преди края, когато Словения се бореше за обрат, Дончич по наивен начин направи петото си нарушение, което го извади от мача.

А словенската кауза до голяма степен изглеждаше обречена още на полувремето, когато Полша се оттегли с аванс от 19 точки при 58:39.

Дончич и компания обаче показаха кой е действащия шампион и изиграха невероятна трета част, която спечелха с 24:6 и скъсиха разликата на само една точки преди старта на последната част.

В нея дори в даден момент Словения водеше с четири точки, но в крайна сметка Полша спечели мача, а излизането на Дончич от мача в последните три минути безспорно имаше своето влияние.

Така след 1971-а Полша отново е част от топ 4 на Евробаскет, а на пътя им към финала застава отборът на Франция.

"Петлите" бяха част от спираща дъха класика, в която след продължения победиха Италия с 93:85.

Мач, който завърши наравно 77:77 в редовното време, като секунди преди края Италия имаше аванс от две точки, а за два изстрела от наказателната линия застана Симоне Фонтекио.

Топ реализаторът на Скуадра Адзура се превърна в грешник в този миг, защото той пропусна и двата изстрела, а в отведната атака Франция отбеляза и вкара мача в продължения, които спечели.

Така топ 4 на Евробаскет е ясен, като мачовете Германия - Испания и Полша - Франция ще определят финала.

Снимка: АР/БТА