Лос Анджелис Лейкърс стартира защитата на титлата си в НБА с фалстарт. ЛеБрон Джеймс и компания направиха грешна стъпка още в първия си мач от елиминациите - гостуване на Финикс в пустинния щат Аризона, където “езерняците” загубиха с 90:99 и така изостават с 0-1 в първия кръг на Запад.

Сънс имат домакинско предимство в серията, след като завършиха редовния сезон като №2 в конференцията си с 51 победи и 21 загуби, докато Ел Ей трябваше да играе в допълнителния плей-ин турнир, за да си осигури седмото място в класирането.

Девин Букър бе в основата на успеха на Финикс и вкара 34 точки в плейофния си дебют, като добави 8 асистенции и 7 борби. ДеАндре Ейтън приключи с 21 точки и 16 борби, докато Микал Бриджис и Камерън Джонсън вкараха по 10 точки.

Лидерът на “слънцата” Крис Пол имаше проблеми с рамото в четвъртата част, а именно тогава Камерън Пейн от домакините бе дисквалифициран заради разправия с Алекс Карузо и Монтрезъл Херъл, но въпреки това Финикс триумфира за първия си плейофен успех от 2010 година насам.

По ирония на съдбата последното участие на отбора в елиминациите завърши със загуба от Лейкърс, които тогава станаха шампиони.

ЛеБрон Джеймс вкара 18 точки и направи 10 асистенции, Денис Шрьоде приключи с 14 точки, а Антъни Дейвис - със скромните 13.

Мемфис шокира отбор №1 в Лигата, Юта, след победа със 112:109 като гост. Дилън Брукс с 31 точки бе големият герой за Гризлис, докато за Джаз Боян Богданович вкара 29, но пропусна важна стрелба в края, с която можеше да изравни резултата на първия двубой от тази серия.

Трей Йънг и Атланта вгорчиха завръщането на Ню Йорк в плейофите, като победиха Никс със 107:105 пред 15 000 зрители в “Медисън Скуеър Гардън”. Йънг наниза 32 точки за победата на Хоукс и 1-0 в серията, докато за домакините Алек Бъркс бе най-резултатен с 27.

Филаделфия надви Вашингтон със 125:118 и също поведе в резултата с една победа.