Новият сезон в Евролигата започна, като още в първия кръг изненади не липсваха. Първата порция мачове в четвъртък вечер донесе както закономерни резултати, така и изненадващи такива.

Защитаващият титлата си отбор на Панатинайкос, който е фаворит №1 за трофея и през новата година, тръгна успешно. ПАО спечели гостуването си в Берлин на местния АЛБА с 87:77, а Кендрик Нън, който преди няколко дни сам се провъзгласи за най-добрият играч в турнира, вкара 16 точки за гърците. Най-полезен обаче бе Матиас Лесор с 14 точки, 8 борби и 2 отнети топки. Попълненията от НБА Омер Юртсевен и Джеди Осман дебютираха съответно с 8 и 5 точки, докато за домакините Уил Макдоул-Уайт вкара 13 точки.

Испанските грандове Барселона и Реал (Мадрид) обаче не се насладиха на добър старт и допуснаха откровени издънки, след като загубиха мачовете си, макар да бяха сочени за фаворити в тях.

В Каунас каталунците не успяха да се справят с местния Жалгирис и отстъпиха с 67:74 в европейския дебют на новия си треньор Хуан Пеняроя. Испанците поведоха съвсем за кратко само в началото, а после догонваха литовския си съперник, който си заслужи победата. Силвен Франсиско с 19 точки и Игнас Браздейкис със 17 се отличиха за Жалгирис, докато за Барса Нико Лапровитола вкара 12 и направи 8 асистенции.

Реал (Мадрид) пък си тръгна като победен от Мюнхен, където отстъпи с 89:97 на местния Байерн. При това въпреки че влезе в последната част с аванс от 9 точки (73:64), но баварците бяха супер ефективни и в заключителните 10 минути вкараха 33 точки срещу само 16 за съперника, за да грабната първата си победа през сезон 2024/2025.

Шабаз Напиър бе блестящ за домакините с 25 точки, а Йоханес Фойтман вкара 19. За Реал, който започва живот без легедарните Руди Фернандес и Серхио Родригес, сложили край на кариерите си през лятото, Факундо Кампацо остана на асистенция от дабъл-дабъл с 19 точки и 9 завършващи паса, а Джанан Муса вкара 18 точки.

Днес предстоят още три мача, като от 20:30 часа Александър Везенков и Олимпиакос гостуват на Фенербахче.