Шампионите са детронирани: Лос Анджелис Лейкърс отпада още в първия кръг на плейофите на Запад в НБА, след като загуби у дома мач №6 от Финикс Сънс - 100:113.

Не помогна ЛеБрон Джеймс, не помогна дори влезлият за няколко минути контузен Антъни Дейвис, нито публиката в залата, която се завърна след пандемията.

Финикс печели серията с 4-2 победи и преминава в следващия кръг на плейофите, за да срещне там Денвър, който пък се справи с 4-2 победи срещу Портланд.

Другата полуфинална двойка на Запад е между Юта и победителя от сблъсъка Далас - ЛА Клипърс (3-2 победи към момента).

На Изток сблъсъците преди финала в конференцията са ясни: Филаделфия - Атланта и Милуоки - Бруклин.

Лейкърс и ЛеБрон могат да спрат телевизорите и да отидат на почивка, след като отново нямаха отговор на невероятна стрелба на Финикс, а в частност - на Девин Букър. Гардът наниза 47 точки, което е почти половината от общия актив на Слънцата. Те станаха едва пети отбор в историята на НБА, който елиминира шампиона в неговата зала.

Букър добави 11 рибаунда и 3 асистенции към изумителното си представяне, а Финикс записа рекорд в своята история за мач от плейофите като вкара 18 тройки от 35 опита (51%).

В отговор ЛеБрон записа поредните си, наглед, съвсем прилични статистики - 29 точки, 9 борби, 7 асистенции.

Но най-голямата звезда на НБА изобщо не бе лидер от калибъра, който Лейкърс имаше нужда да е, особено в решаващите последни две части, когато на моменти домакините сваляха разликата и до 10 точки. Точно тогава си личи асът, който да даде тон. Джеймс не успя да го направи тази сутрин, а езикът на тялото му говореше, че дори сам не вярваше в обрат.