Испания победи Германия във фантастичен полуфинал на Евробаскет 2022 и ще играе за титлата в неделя срещу Франция. Световният шампион спечели с 96:91 (46:51) в голям сблъсък, който до последно ни държа в напрежение. Пред лудата публика в Берлин, домакините бяха надъхани и играха на върха на възможностите си, преследвайки първа поява на финал на европейско първенство от 17 години.

Водени от невероятния Денис Шрьодер, гард на Хюстън Рокетс (30 точки), германците дълго водеха в мача, за да бъдат в края надиграни от железните нерви и опита на съперника.

Мачът, освен че бе качествен и много зрелищен за гледане, мина през серия обрати - във втората четвърт Испания водеше с 9 т., а допусна серия от 0-14 за съперника. В третата отново шампионите на планетата имаха аванс от 4 точки, а серия от 11-0 обърна резултата за домакините. А в последната част испанците нанизаха серия от 11-0, когато изоставаха с пет точки. И повече не погледнаха назад. Техният американски гард Лоренцо Браун завърши с 29 точки.

Финалът Испания - Франция е в неделя от 21:30 часа и ще се предава по БНТ 3. Двата тима бяха в битката за титлата преди 11 години, когато испанците спечелиха с 98:85.

В първия полуфинал за деня бяхме далеч от такава интрига и драма.

Снимка: AP/БТА

Франция разгроми Полша с лекота - 95:54 в един рядко неравностоен за такова ниво мач. Поляците, които сензационно изхвърлиха шампиона Словения с Лука Дончич на четвъртфинал, вкараха несериозните 9 точки в първата и 9 във втората четвърт. Те се оттеглиха на полувреме с пасив 18:34, а в средата на третата четвърт още бяха на кота "23" и изоставаха с 35.

Гершон Ябуселе от Реал Мадрид наниза 22 точки, а - куриозно, нито един от поляците не мина 10 в актива си.

Французите са шампиони от 2013-а, бяха втори през 2011-а и трети през 2015-а, като в последното десетилетие неизменно са в елита на европейските първенства.

А Испания е колосален фактор в европейския баскетбол на ниво национални отбори, несъмнено най-големият за последните 25 години, като вече в 11 поредни първенства на континента неизменно е в четворката. Спечели три от последните пет титли, а на миналото европейско бе с бронз, като общо в 9 случая завършваше с медали.

В името на факта - ЕвроБаскет 2022 започна преди 15 дни за испанците в Тбилиси с мач срещу България, в който нашите вкараха 87 точки на шампиона на планетата. Просто любопитен детайл. Днес получиха 91 от германците.

Начело на испанците е Серджо Скариоло, който вече отдавна е направил достатъчно да е в баскетболната зала на славата на Европа. Той изведе тима до 3 титли на континента, 1 на света, както и до сребро и бронз от две последователни Олимпиади. Сега може да добави още една европейска титла в актива си.