Макар и доста трудно, България постигна четвъртата си победа в предварителните квалификации за ЕвроБаскет 2025. Родните национали трябваше да треперят до последно, за да надвият Румъния с 62:61 като гост в новата зала в Питещ, макар да бяха напред в резултата през почти цялото време.

Българските баскетболисти изиграха стабилно първо полувреме, след което си осигуриха преднина от шест точки - 31:25.

През третата четвърт обаче северните ни съседи заличиха изоставането си и двата тима влязоха в последната част при равенство - 44:44. Именно в първите десет минути след почивката румънците поведоха и за единствен път в резултата при 42:41 в своя полза.

"Лъвовете" се върнаха напред в резултата мигновено след подновяването на играта, но допуснаха съперника да се доближи само на точка при 59:58 и малко повече от минута до края на мача. Тройка на Павлин Иванов при оставащи 19 секунди даде на нашите аванс от 62:58, а Тудор Фометеску върна надеждата на домакините, връщайки три точки за 62:61. При оставащи 1.2 секунди обаче румънците не успяха да фаулират Чавдар Костов достатъчно бързо и така нашите национали се поздравиха с четвърта победа в пет мача досега.

Павлин Иванов бе най-резултатен с 14 точки, а Симеон Лепичев се отличи с 13 в първия си мач за България. Новият натурализиран американец Коди Милър-Макинтайър вкара 11 и добави 12 асистенции, а Йордан Минчев също се отчете с 11 точки.

Роланд Торок с 12 и Богдан Николеску с 10 бяха двамата най-добри реализатори за Румъния.

В неделя българите приемат Португалия в "Арена Ботевград" в директен спор за първото място. Иберийците са лидер с 5 победи в 5 мача, а играчите на Росен Барчовски се нуждаят от победа с поне 11 точки, след като загубиха първия мач с този съперник с 10.

Добрата новина за нашия тим е тази, че звездата ни Александър Везенков, който не бе на линия днес, ще се включи в неделния двубой.