За четвърти поредни летни Олимпийски игри САЩ спечели класирането по медали и е най-успешната нация.

Този път обаче предимството на американците не дойде никак лесно, а даже напротив - случи се в последните секунди на последното събитие на Игрите.

Първото място донесоха баскетболните националки на САЩ, които спечелиха изключително драматичен финал срещу домакина Франция с 67:66 и дублираха триумфа на мъжете.

Този златен медал е 40-ият за САЩ на Игрите, с което те изравниха в последния момент Китай. Американците обаче печелят класирането, защото са с общ брой от 125 медала - 40 златни, 44 сребърни и 42 бронзови. В същото време азиатците са с 91 - 40 златни, 27 сребърни и 24 бронзови.

За най-успешна нация се счита тази с най-много златни медали и това щеше еднолично да е Китай, ако французойките бяха победили в баскетболния финал.

А те не бяха никак далеч от това. Играха фантастично в защита в почти целия мач, като се пречупиха в последната четвърт. Три секунди преди края изоставаха с 67:64 преди да последва бързо нападение и точна стрелба на Габи Уилямс, която обаче бе настъпила линията за три точки и отбеляза само две. Няколко сантиметри разделиха французойките от продължение, в което всичко можеше да се случи.

Американките печелят олимпийския турнир за осми пореден път и общо десети, а за Франция медалът е трети в историята на женския олимпийски баскетбол. По-рано днес бронзът отиде за отбора на Австралия след победа с 85:81 над европейските шампионки от Белгия.

САЩ спечели най-много златни медали в леката атлетика, общо 14. За Китай най-успешният спорт пък е скоковете във вода, където спечелиха общо осем дисциплини.

Третото място в класирането по медали е за Япония с 20 златни, 12 сребърни и 13 бронзови.

За последно САЩ изгуби битката в класирането по медали на Игрите в Пекин през 2008 година, когато домакините бяха над всички.