Лука Дончич отново бе фантастичен, но не успя да изнесе собственоръчно Далас до седми мач в плейофната серия с Лос Анджелис Клипърс. Словенската звезда изигра поредния си чудесен двубой, но Маверикс отпаднаха след 97:111 и 2-4 в първия кръг от елиминациите на Западната конференция на НБА.

21-годишният словенец приключи с 38 точки, 9 борби и 9 асистенции, като през второто полувреме бе с основна заслуга за стопяването на разлика от повече от 20 точки до едва 6. От другата страна обаче имаше един блестящ Кауай Ленърд, който отговори с 33 точки, 14 борби, 7 асистенции и 5 откраднати топки.

Дончич за пореден двубой не можа да бъде спрян само със спортни средства и това доведе до дисквалификацията на Маркъс Морис от Клипърс преди почивката, след като той съвсем целенасочено удари младата суперзвезда в тила. Маверикс бяха и без Кристапс Порзингис, който е със скъсан менискус, а това също изигра своята роля.

Междувременно Денвър и Юта ще изиграят седми мач, който ще определи съперника на Клипърс в полуфиналите на Запад. Нъгетс спечелиха мач №6 със 119:107, за да изравнят резултата до 3-3. Това се случи след ново брилянтно представяне на Джамал Мъри, реализирал 50 точки! Гардът е вкарал общо 142 точки в последните си три мача и повтори Алън Айверсън, който последен бе вкарвал поне по 40 точки в три последователни плейофни мача - във финалите през 2001 година.

Никола Йокич добави 22 точки за победителите, докато от другата страна Донован Мичъл бе неудържим със своите 44 точки.

В първи полуфинален мач на Изток Бостън спечели със 112:94 срещу шампионите от Торонто. Това е първи плейофен сблъсък в историята на тези два тима. Джейсън Тейтъм и Маркъс Смарт вкараха по 21 точки за триумфа на Селтикс, докато Кайл Лаури се отличи със 17 за канадците, които са в ролята на догонващ след първия мач.