Александър Везенков изигра феноменален мач, но това не бе достатъчно за Олимпиакос (Пирея) във финала на Евролигата, който гърците загубиха със 78:79 след победен кош в последните секунди в Каунас. Така дългото чакане за титла ще продължи - за последно "червено-белите" бяха с европейската корона преди 10 години в Лондон, а днес с нея се окичиха "кралете" от Мадрид, за които това е единадесета титла в историята.

Представянето на Везенков ще остане в историята като едно от най-великите такива във финал на Евролигата. Българинът наниза 29 точки, с което изравни досегашния рекорд за най-резултатно представяне на играч в този мач, но не спря дотук. Той бе най-добрият играч в двубоя и с 9 борби, 4 асистенции и 1 чадър, отредили му рейтинг от 34 пункта - най-висок от всички играчи и на двата тима.

По ирония на съдбата и Шейн Ларкин, който държеше рекорда по резултатност досега, бе от губещата страна, когато го постави.

За съжаление обаче 206-сантиметровият левичар, който бе избран за "Най-полезен играч" на сезона в турнира, не успя да стигне до така жадуваната титла.

ВИДЕО С ИЗЯВИТЕ НА ВЕЗЕНКОВ ГЛЕДАЙТЕ ТУК >>>

Подкрепяни от няколко хиляди свои фенове по трибуните, баскетболистите на Олимпиакос изиграха много добра първа четвърт. Малко преди нейния край гърците поведоха с 22:12, като в крайна сметка имаха аванс от 24:17 след 10 минути игра, а Везенков бе отбелязал 9 от точките на своя тим. Във втората част Реал постепенно намали изоставането си, а благодарение на отлично включване на Серхио Родригес от пейката стигна до пълен обрат, повеждайки с 40:45 малко преди края на полувремето, което все пак дойде при равенство - 45:45 и след 15 точки на българската звезда.

Третата част започна с няколко смени на водачеството, но постепенно Олимпиакос успя да се откъсне напред и да дръпне с 57:52. Реал съумя да намали и да изравни до 59:59, но четири поредни точки дадоха на гърците преднина от 63:59 след 30 минути, като Везенков продължи да играе без смяна.

Пет поредни точки на българското крило, включително и първата му тройка в мача, изведоха Олимпиакос напред с 68:61 при оставащи осем минути. "Най-полезният играч" на сезона вкара още една важна далечна стрелба, а в средата на частта гърците водеха със 74:70, но надеждата на Реал оставана жива с тройка на Родригес за 78:77 по-малко от минута преди края, а Серхио Йул направи обрата пълен с кош за 78:79 и 3.2 секунди на часовника.

Това бяха и единствените две точки на испанския ветеран в мача. Олимпиакос имаше последно нападение, в което топката стигна до Слукас, но той пропусна да отбележи.

Айзея Кенън вкара 21 точки за Олимпиакос, а Шакил МакКисик остана с 14.

Вездесъщият Серхио Родригес поведе Реал към успеха с 15 точки и 9 асистенции. Уолтър Таварес добави 13 точки, Марио Хезоня реализира 12, а Фабиен Козер - 11.

След края на мача Таварес отиде да поздрави Везенков за представянето му, както и да го утеши за загубата, което е показателно за това колко силно се е представил.

Сега пред Олимпиакос остават плейофите в Гърция, където тимът трябва да защитава титлата си. А след края на сезона предстои да разберем дали ще видим българската звезда в НБА.