Атланта е само на една победа от финал в Източната конференция на НБА, а първата възможност да се класира за следващата фаза в плейофите ще получи на собствен терен. Хоукс направиха знаменит обрат срещу Филаделфия и наваксаха изоставане от 26 точки, за да спечелят гостуването си в Града на братската любов със 109:106 и да поведат с 3-2 в серията.

Трей Йънг и съотборниците му печелят гостуване във Фили за втори път в рамките само на тази серия, а още една победа ще ги прати на финал на Изток за първи път от шест години насам.

Именно Йънг бе най-резултатен със своите 39 точки, а "ястребите" губеха с 18 точки преди началото на последната част, която спечелиха с 40:19, а с това и мача - 109:106. Статистиците изчислиха, че при 4:23 минути до края на мача, домакините от Сиксърс са имали 97.5% шанс да спечелят мача. 37 точки на Джоел Ембийд и 36 на Сет Къри обаче се оказаха недостатъчни и сега Филаделфия е притиснат до стената и заплашен от отпадане, макар да завърши редовния сезон като №1 в своята конференция.

В полуфиналите на Запад Лос Анджелис Клипърс бяха без контузения Кауай Ленърд, но в негово отсъствие Пол Джордж влезе в главната роля и наниза 37 точки, които допълни с 16 борби и 5 асистенции, за да изведе своя тим до 119:111 в мач №5 срещу Юта. Джордж получи подкрепа от Маркъс Морис (25 точки) и Реджи Джаксън (22), като така Джаз, които са с най-добър баланс в цялата Лига (52-20), също са на крачка от елиминация, подобно на Сиксърс на Изток.

Боян Богданович вкара 32 точки за домакините, а Донован Мичъл добави 21.

Така Клипърс получават великолепен шанс да се класират за първи път в историята си на финал на конференцията. Мач №6 е в Лос Анджелис.