Допускането на Олимпиадата на две боксьорки с неизяснен от Международната боксова асоциация (ИБА) пол предизвика полемика в световен мащаб.

Имане Хелиф от Алжир и Лин Ю-Тин от Тайван са най-споменаваните спортистки на Игрите в Париж, но за съжаление по грешни причини. И двете са с видими мъжки полови белези, и двете си гарантираха медал от Олимпиадата. Дали е случайно, това няма как да изясним.

Но можем да изясним фактите около тяхното допускане, защото те не се свеждат само до грешка на Международния олимпийски комитет, ако изобщо има такава.

Полемиката тръгна през миналата година, когато Имане Хелиф и Лин Ю-Тин бяха дисквалифицирани по време на Световното първенство в Делхи през 2023-а, което е под шапката на ИБА. Причината е, че не са покрили изискванията за участие.

Тук е моментът да се изясни, че не става дума за трансджедъри, а за интерсексуални боксьорки. Те са родени като жени, винаги са се състезавали като такива и никога не са се определяли като трансджендъри. А преди миналогодишното световното първенство с тяхното участие никога не е имало казус.

Getty Images

Любопитно е че Международната боксова асоциация (IBA) ги дисквалифицира едва в края на турнира, когато Имане Халиф трябва да се боксира за златния медал, а Лин Ю-Тин вече е спечелила бронзов такъв. От организацията съобщават, че не става дума за тест за нивата за тестостерон, а за друго лабораторно кръвно изследване, излязло в края на турнира, което не се съобщава заради конфиденциалност. Изглежда, че става дума за положителен тест за наличие на XY хромозоми и високо наличие на тестостерон, като решението е взето от генералния секретар на IBA Умар Кремьлов.

Преди дни Кремльов съобщи, че ще награди италианката Анджела Карини и всички боксьорки, които се е наложило да се бият срещу Имане Халиф от Алжир.

"IBA ще награди Анджела Карини, която се отказа от битката си срещу алжирската опонентка Иман Хелиф след 46 секунди. Ще я наградим така, сякаш е олимпийска шампионка. Не разбирам защо решиха да убият женския бокс. Като част от безопасността, само квалифицирани спортисти трябва да се изправят един срещу друг на ринга.", каза Кремльов.

Проблемът е, че за тези двете боксьорки не може да се каже категорично дали са жени или мъже, защото попадат и в двете графи. Интерсексуалните хора биологично притежават белезите и на двата пола. Тук идва моралният въпрос дали такива състезателки трябва да бъдат допускани да се бият с жени. От МОК твърдят, че тези дами отговарят на критериите.

Снимка: Getty Images

Цялата полемика е налице заради неразбирателство между Международния олимпийски комитет и Международната боксова асоцация. МОК изключи ИБА през 2023 година заради корупция и компрометирано управление, а последвалата жалба от ИБА в съда в Шейцария беше отхвърлена.

Голяма част от противоречията между двете организации се дължат на назначаването на руския олигарх Умар Кремьлов и последвалите неуспешни опити на МОК да го отстрани. Това доведе до създаването на алтернатива на ИБА - Wolrd Boxing, в която вече членуват 37 национални боксови федерации. Самото назначение на Кремльов е причината боксът да бъде заплашен да спре да е олимпийски спорт за Игрите в Лос Анджелис.

Заключението е, че за цялата тази каша са виновни и двете организации. ИБА не дава достатъчно информация за проведените тестове, заради които са изключили двете боксьорки, а не е ясно дали МОК изобщо са провели такива преди Олимпиадата.

Трябва да се припомни, че МОК прие политика за борба с дискриминацията, в която защитава спортистите с различна полова идентичност и вариации в пола. В документа се пояснява, че никой спортист не трябва да има нечестно предимство, но същевременно всички трябва да участват. Огромна част от документа пояснява каква е защитата на тези различни атлети, но далеч по-малка е тази за контрола на тези с вариации за пола.

Снимка: AP/БТА

Позицията на МОК по време на разгорилите се скандали също не спомага. Организацията ревностно защитава двете спорни боксьорки, осъжда езика на омразата срещу тях без да уточнява какви тестове са им правени и какъв е техният резултат.

По всяка вероятност полемиката ще остане и след края на Игрите, когато Имане Хелиф и Лин Ю-Тин вече ще са олимпийски медалистки, вероятно и шампионки. Другото, което ще остане е разделението, което макар и да не съществува в България заради отпадането на Светлана Каменова, личи в световен мащаб.

Проблемът с вариациите на пола стана кризисен за спорта и са необходими спешни промени първо за изясняването, а след това и отстраняването му.

Снимка: AP/БТА