Двама олимпийски медалисти – Ирина Никулчина и Генади Стоицов, ще носят българското знаме на церемонията по откриването на европейското първенство по биатлон утре на централния площад в Банско. Наскоро Стоицов спечели два златни медала в дисциплините гигантски слалом и супергигантски слалом от световните зимни игри „Спешъл Олимпикс” в Пьонг Чанг, Южна Корея. Никулчина пък е бронзова медалистка от игрите в Солт Лейк Сити през 2002 г. Всички 376 биатлонисти и 170 официални лица ще вземат участие в церемонията по откриването на първенството, която ще започне в 19.30 часа. Министърът на физическото възпитание и спорта Свилен Нейков и първият вицепрезидент на Междунарoдния съюз по биатлон Сергей Кущенко ще дадат старт на шампионата. Ансамбъл “Българе“ ще изпълни фрагменти от спектакъла “Това е България“ със солисти Албена Вескова и човекът-оркестър Веселин Кузмов. Националите на България вече се завърнаха от световното първенство в Нове Место и се готвят за предстоящите стартове. В Чехия мъжката на щафета завърши на 9-то място, а Краси Анев финишира единадесети в спринта. Спринтовете при мъжете и жените ще са на 23 февруари (събота), съответно от 10:30 ч. и 15:00 ч. Преследването е на следващия ден, като стартът при мъжете е планиран в 12:00 часа, а този при жените в 15:45 ч.