Хиляди старозагорци и гости на града станаха свидетели на поредното трето издание на Маратон Стара Загора, което завърши с впечатляващ рекорд от европейска величина. Навръх Цветница топлото слънчево време позволи на хората да излязат по улиците и булевардите, да приветстват стотиците участници и да се включат в празничните прояви, отбелязващи фактическото настъпване на пролетта. Състезанието в Стара Загора отново даде старт на поредната верига от маратони в България. Трите големи събития отново са обединени под мотото „Бягането като начин на живот“. Организатори са Община Стара Загора, Министерство на младежта и спорта, Български олимпийски комитет, Асоциация „Спорт в свободното време“, Спортен клуб лека атлетика Берое, Спортен клуб Ракета и БФЛА. „Точно на хубавия български празник Цветница се надяваме Маратонът да направи нашия прекрасен град още по-колоритен и празничен. Състезанието става емблематична за Стара Загора проява, един от спортните символи на града. Виждаме колко хора приветстват атлетите и прекараха един хубав пролетен ден изпълнен с празнично настроение,“ заяви зам.-кметът Красимира Чахова, коятодаде старт на Маратона. Най-впечатляващо и с марка за европейско качество бе постижението на победителя в полумаратона. Кениецът Хилари Кипахумба финишира за 1.04:46ч., което е резултат от световна величина и рекорд на маратона. Нещо повече – куриозно Хилари продължи да бяга, въпреки, че бе записан на 21 км, та се наложи реферите да му подскажат, че той е финиширал и следва да спре. Хилари подобри с близо минута досегашното най-добро постижение. Сребърният Бернард Матека също завърши с „гросмайсторския“ резултат 1.05:17 ч., като трябва да се отбележи, че участниците бяха затруднени от бурния, на места в покрайнините ураганен вятър. В класическият маратон шампионът бе добре познат. Ахмет Насеф грабна поредната си победа в българската верига от маратони, след като спечели дебютното бягане в първото издание още преди две години във Варна. Насеф, който е роден в Мароко, но бяга за Италия и е български зет, се откъсна напред след 20-ия км заедно с кениеца Абел Роб, като двамата водеха непримирима битка почти до финала. В края Насеф се оказа по-свеж и спечели маратона, а с това и премията от 8000 лв. за първото място с резултат 2.23:07 ч. При жените най-бързата също се оказа стара познайница. Рут Матебо – кенийката, който миналата година спечели големия джакпот от 20 000 лв. във веригата български маратона „Бягането като начин на живот“ - и сега отказа конкуренцията и финишира далеч пред другите с 2:48,11 ч. Общо представителите на Кения доминираха и спечелиха 7 от 12-те отличия в двете най-дълги дистанции. Най-добре от българите в маратонското бягане се представиха Димчо Мицов, шести в общото класиране с 2.39:32 ч. и ТаняДимитрова, финиширала веднага след призовата тройка за 3.22:07 ч. Тази пролет успоредно с Маратон Стара Загора се състоя и Националният шампионат по полумаратон, катона практика надпреварата събра най-добрите в тази дисциплина у нас. Шампион при мъжете с 1.07:04 ч. е Исмаил Сенанджи от Евър Варна, а при жените победи Маринела Нинева от Локомотив Дряново с 1.20:20 ч. /БГНЕС