Световната атлетика обяви, че златният медал на рускинята Наталия Антюх от Олимпийските игри в Лондон 2012 официално е анулиран, като за шампионка се присъжда завършилата на второ място в надпреварата на 400 м с препятствия Лашинда Демъс (САЩ).

Двете финишираха успоредно и рускинята спечели с милиметри пред конкурентката, в една от най-оспорваните надпревари на пистата преди 10 години. Сега обаче това няма значение.

Антюх бе наказана за допинг преди месеци, след като WADA - световната антидопингова агенция, разкри, че по "исторически данни" на лаборатория в Москва, нейното име също е било в програмата за "системно допингиране" на руски атлети.

На 41 години и отдавна извън активния спорт, Наталия внесе апел срещу санкцията, но тя не падна.

А сега ще трябва да се раздели и със званието олимпийски шампион. Според медиите в Москва предстои обжалване и пред Спортния арбитражен съд в Лозана.

Така всеки от златните медали, спечелени от руски атлети на игрите в Лондон преди 10 години, вече е отнет. Мария Савинова стана шампионка на 800 м, а Юлия Зарипова - в стийпълчейза.

Иван Ухов бе първи в скока на височина, а Татяна Лисенко - в хвърлянето на чук.

Техните титли са дадени на вторите в класирането от лондонската Олимпиада.