Руските хокеисти ще защитава олимпийската си титла в неделя, след като в инфарктен мач победиха Швеция в полуфинала на турнира от Пекин 2022. Съперник в двубоя за титлата ще е Финландия, сразила с 2:0 Словакия по-рано в петък.

Руснаците биха скандинавския противник с 2:1, но резултатът ще ви подведе. Защото 60-те минути и овъртаймът завършиха 1:1, а после дойде велика драма с дузпи.

Двата тима биха по 8, като вкараха по 2 в първата серия от по пет. Играчът на турнира дотук за шампионите Никита Гусев обаче пропусна две поредни възможности да донесе победата след пропуски на шведите. Когато и Макс Фриберг не успя да преодолее вратаря Иван Федотов, с шайбата към вратата тръгна 20-годишният Арсений Грицюк.

Той влезе в състава в последния момент, само с 4 тренировки със съотборниците му.

Но младокът от Авангард (Омск) направи добро движение и финт, прати шайбата високо под гредата и взриви руската скамейка - финал!

Така Грицюк се превръща в любимец на страната. Той е дебютант в Континенталната хокейна лига като основен играч, а е претендент №1 за новобранец на сезона.

Вкара първия си гол в групите на олимпийския турнир, а после даде две асистенции на четвъртфинала срещу Дания. Днес пое отговорност в решаващ момент и прати на финал руснаците.

В неделя те ще имат шанс да спечелят десетото си злато, след като са признати за наследник и на тима на СССР, а и на този на ОНД, също печелил титла.

Куриозно, това може да е шампион с четвърто различно име. 7 пъти е триумфирал СССР, 1 път ОНД, един път - Олимпийски атлети от Русия. Сега името е Руски олимпийски комитет. Но са все играчите в червените екипи. Техните триумфи са 9, колкото има и Канада.

Финландия ще опита да отнеме трофея, като вземе първото си злато на Олимпиада. Суоми има 4 бронзови и 2 сребърни отличия.