Тенис доминантът от Сърбия Новак Джокович спечели наградата на академията "Laureus" за Спортист №1 в света за 2023-а.

Връчването на призовете бе в Мадрид в понеделник вечер, а световният №1 в тениса получи най-важния за пети път в кариерата си.

За първи път Джокович бе отличен през 2012-а, а с петте си признания за номер едно изравнява Роджър Федерер. Те са единствените двама спортисти, държали наградата пет пъти в ръцете си. Юсеин Болт има четири приза, а Лео Меси и Рафа Надал получиха по два пъти през годините високата чест.

Джокович е събрал повече вотове от световния рекордьор в овчарския скок Арманд Дуплантис, футболистите Ерлинг Холанд и Меси, световния шампион в спринта на 100 метра Ноа Лайлс и трикратния шампион във Формула 1 Макс Ферстапен.

При жените №1 е Айтана Бонмати, футболистката на Испания - световен шампион за 2023-а. Този тим пък стана победител в категорията за отбор на годината.

Симон Байлс, която отново печели титли в спортната гимнастика, спечели в раздела за "Завръщане на годината".

Рафа Надал също се качи на подиума в Мадрид и взе статуетка в категорията "Спорт за добра кауза".

Футболната звезда на Реал Мадрид Джуд Белингам пък е човекът, отличен за "Пробив на годината", след като направи шеметни мачове с екипа на "белите" още в първия си сезон с екипа на колоса от испанската столица.