На епична нощ в олимпийския басейн станаха свидетели всички фенове на спорта.

В нея големите герои бяха Леон Маршан, наричан от медии в родината си "Френският Фелпс". Великата Кейти Ледеки, както и китаецът Пан Жанле.

Вечер, която ни подари пет невероятни финала, един световен рекрод и при всички положения ще остане в историята като една от най-великите не само в плуването, но в олимпийския спорт.

Ако питате домакините, то герой №1 на тази вечер се казва Леон Маршан. 22-годишният феномен от Тулуза спечели третото си олимпийско злато на тези игри, а два от медалите бяха спечели днес само в рамките на час, при това с два олимпийски рекорда.

Всичко за суперзвездата на Олимпийските игри до този момент започна на 200 метра бътерфлай, където "Френският Фелпс" триумфира по впечатляващ начин.

Фаворит в дисциплината бе олимпийският шампион и световен рекордьор Крищоф Милак, който влезе във финала със значително по-добро време от конкуренцията и всичко изглеждаше, че върви по план за него при последното обръщане на 150-ия метър, когато авансът му бе от секунда.

Леон Маршан обаче направи феноменални последни 50 метра, като особено впечатляващи бяха заключителният движения на французина, с които той успя да открадне златото с рекорд от 1:51.21 минути.  Той остави Милак на 0.54 секунди зад себе си, а бронзът бе за канадеца Иля Харун.

Снимка: Getty images

След грандиозното представяне мнозина се запитаха дали Маршан ще се появи за финала на 200 метра бруст, където Любомир Епитропов не успя да се класира само за 0.04 секунди.

Маршан бе там - в четвърти коридор и ни направи свидетели на ново феноменално плуване на ръба на световния рекод, в което с време от 2:05.85 минути французинът постави най-добро олимпийско постижение в историята.

Той остави на цяла секунда зад себе си Зак Стъблети-Куук от Австралия, който спечели сребро, а бронзът в дистанцията бе за Каспар Корбьо от Нидерландия.

Така обощението на Маршан от вечерта е два златни медала с два олимпийски рекорда, а това от игрите до момента е три златни медала с три олимпийски рекорда.

Сред героите на вечерта бе и Кейти Ледеки. Американката триумфира в най-дългата дисциплина в басейна - 1500 метра свободен стил, поставяйки нов олимпийски рекорд с време от 15:30.02 минути.

Ледеки остана далеч от своя световен рекорд, но буквално отвя конкуренцията тази вечер, оставяйки на десет секунди зад себе си сребърната медалистка Анастасия Кирпичникова от Франция и на 11 секунди зад себе си Изабе Госе от Германия, която спечели бронза.

По този начин 27-годишната американка спечели своето осмо олимпийско злато и общо 12-и медал. Пред нея по този показател в историята на плуването е единствено Майкъл Фелпс, а в цялата олимпийска история има само една жена с по-успешна олимпийска кариера.

Това е съветската гимнастичка Лариса Латинина, която има девет златни медала, но при триумф на 800 метра свободен стил след три дни, Ледеки ще може да изравни това велико постижение.

Така стигаме и до двете кралски дисциплини - 100 метра свободен стил при мъжете и жените.

Запомнящо се ще остане състезанието при мъжете, където видяхме падането на първия световен рекрод в парижкия басейн.

Феноменално представяне от китаеца Пан Жанле, който закова часовника на 46.40 секунди и свали собственото си постижение от февруари тази година с 0.2 секунди.

По този начин 19-годишният китайски феномен спечели кралската дистанция в плуването.

За подобна кратка дистанция той направи впечатляващата у немислима разлика от над секунди пред сребърния медалсит Кайл Чалмърс от Австралия, а трети завърши румънската звезда Давид Попович, за когото това е втори медал от игрите в Париж.

При жените дистанцията от 100 метра свободен стил спечели световната рекордьорка Сара Шьострьом от Швеция, която измина дистанцията за 52.16 секунди.

Така тя остави зад себе си американката Тори Хюск и Шаван Хоуей от Хонгконг.