Българските гимнастички започнаха своето участие на Световното първенство по художествена гимнастика в София.

Нашите момичета започнаха в последния поток от първия ден, като и трите ни гимнастички стартираха с обръч като първи уред.

Боряна Калейн, която бе първа от българките - под номер 12, получи най-висока оценка 19.050.

Катрин Тасева бе оценена с 18.850, а Невяна Владинова получи 18.700 и няма шанс да попадне във финала на обръч, тъй като сред осемте най-добри имат право на участие само две състезателки от страна.

Това отреди второ място в отборното класиране за българките след първия уред с обща оценка от 56.600.

Снимка: Bulphoto

Пред нашите момичета към момента са единствено рускините, които изиграха своите съчетания с топка и събраха обща оценка от 60.450.

В квалификацията за многобоя Боряна Калейн е пета, Катрин Тасева седма, а Невяна Владинова девета.

Води рускинята Александра Солдатова, пред сестрите Дина и Арина Аверини.

В първия ден на шампионата на планетата своите композиции показаха общо 150 гимнастички.

Според регламента, в първите четири дни на шампионата са квалификациите за многобоя, финалите на отделните уреди и състезанието за отборното класиране.

Всеки ден грациите играят по един уред - понеделник и вторник на обръч и топка, а сряда и четвъртък на бухалки и лента.

За финалите на уредите се класират осемте гимнастички с най-високи оценки в квалификациите, но само по две от държава.

Първите 24 в общото класиране влизат сред 24-е финалистки в индивидуалния многобой, който е в петък.

В утрешния ден Катрин Тасева, Невяна Владинова и Боряна Калейн са в края на втория поток, който започва в 12:10 ч.

Официалното откриване на световното първенство е във вторник от 19:15 ч.